Mapy Google nawigacja
(fot. Tabletowo.pl)

Jaką nawigację najczęściej wybierają Polacy? Odpowiedź nie zaskakuje

Jak wynika z najnowszych danych, polski rynek „map i lokalizatorów internetowych” zdominowany jest przez jedną usługę. Prawdopodobnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najpopularniejsza wśród Polaków jest właśnie ta nawigacja.

Która nawigacja jest najpopularniejsza w Polsce? Odpowiedź nie zaskakuje

Serwis Wirtualnemedia.pl, opierając się na wynikach badania Mediapanel, informuje, że Mapy Google w maju bieżącego roku były liderem na rynku map i lokalizatorów internetowych, zgarniając aż 75% zasięgu w Polsce. Warto jeszcze dodać, że zarówno z mobilnych aplikacji, jak i wersji dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej skorzystało 22,43 mln polskich internautów, średnio przez godzinę, 26 minut i 46 sekund.

Bezpłatna, zawierającą aktualną siatkę dróg, a także zestaw przydatnych funkcji, jak chociażby informowanie o natężeniu ruchu – to przepis na sukces nawigacji, czego dowodem są Mapy Google. Nie powinno więc dziwić, że rozwiązanie proponowanie przez firmę z Mountain View cieszy się ogromną liczbą użytkowników na całym świecie, a także w Polsce.

Kto znalazł się na kolejnych miejscach?

Zanim przejdziemy do pozostałych pozycji na liście opublikowanej przez Wirtualnemedia.pl, wypada wyjaśnić, że dane nie obejmują wyłącznie nawigacji dla kierowców czy innych uczestników ruchu, ale również inne rozwiązania, oferujące np. mapy czy funkcje lokalizacji. W związku z tym całość należy traktować znacznie szerzej niż tylko ranking „nawigacji wybieranych przez kierowców”.

Druga pozycja należy do Yanosika, a więc polskiej nawigacji, która pomaga kierowcom jeździć zgodnie z przepisami i w ten sposób unikać mandatów. Yanosik w maju 2022 roku odnotował 4,18 mln użytkowników, 13,98% zasięgu oraz 2 godziny, 14 minut i 19 sekund średniego czasu korzystania. Warto tutaj zwrócić uwagę, że różnica względem Map Google jest naprawdę ogromna i jak najbardziej możemy mówić, że firma z Mountain View zdeklasowała całą konkurencję.

Ostatnie miejsce na podium przypadło platformie Jakdojade, która służy do planowania podróży komunikacja miejską. Tutaj mówimy o 4,02 mln użytkowników, zasięgu na poziomie 13,43% i średnim czasie korzystania równym 57 minut i 30 sekund.

Mapy Google najpopularniejsze nawigacje polska 2022
(fot. Wirtualnemedia.pl)

Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu nawigacji wykorzystywanych przez kierowców. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze tylko jedna nawigacja – NaviExpert. Pewnym zaskoczeniem może być brak chociażby Waze, ale najwidoczniej aplikacja wciąż musi pogodzić się z faktem, że polscy kierowcy preferują Mapy Google w połączeniu z Yanosikiem.

Mapy Google umacniają swoją pozycję

Oczywiście Mapy Google nie są rozwiązaniem idealnym, aczkolwiek trudno im zarzucić poważniejsze niedociągnięcia. Nic więc dziwnego, że udaje się utrzymać obecnych użytkowników, a także zdobyć nowych. W maju bieżącego roku, względem kwietnia, Mapy Google zyskały 515 tys. użytkowników, a średni czas korzystania wydłużył się o 7 minut i 29 sekund.

najpopularniejsze nawigacje mapy polska 2022
(fot. Wirtualnemedia.pl)

Co ciekawe, Yanosik w tym samym czasie stracił ponad 46 tys. użytkowników. Możliwe, że wielu osobom wystarczają już funkcje oferowane przez Mapy Google (np. mapa fotoradarów) lub niektórzy przesiedli się na inne aplikacje – np. Waze.

Niewykluczone, że wyższe ceny paliw zachęciły wiele osób do częstych podróży komunikacją miejską. Platforma Jakdojade osiągnęła bowiem wzrost na poziomie 253,5 tys. użytkowników, a średni czas korzystania wydłużył się o 2 minut i 49 sekund.

Mamy pytanie dla kierowców. Z jakiej nawigacji korzystacie?