Mapy Google z ciemnym motywem
Mapy Google z ciemnym motywem (fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google dostaną widżet, który spodoba się kierowcom

Jedną z lepszych funkcji oferowanych przez Mapy Google jest informowanie o natężeniu ruchu i ewentualnych korkach. Niebawem w celu poznania tych wskazań nie będzie konieczne otwieranie aplikacji.

Nie raz ominąłem korki i byłem szybciej w domu

Stanie w kroku to zdecydowanie jedna z mniej przyjemnych czynności związanych z prowadzeniem samochodu – delikatnie mówiąc jest to irytujące. Na szczęście, dziś dostępne są wygodne sposoby na ewentualne ominięcie korku i pojechanie inną trasą.

Większość popularnych nawigacji dostarcza bowiem bieżących danych o natężeniu ruchu na trasie i oznacza korki. Co więcej, użytkownik może odpowiednio wcześnie otrzymać propozycję innej trasy, zazwyczaj dłuższej, ale odczuwalnie szybszej. Mapy Google mogą tutaj pochwalić się naprawdę dobrym algorytmem i bazą danych, która umożliwia sprawne wykrycie trudności na drodze.

Przyznam, że już wielokrotnie Mapy Google uratowały mnie przed staniem w korku, dzięki czemu odczuwalnie szybciej dojechałem do wyznaczonego celu i przede wszystkim w lepszym humorze.

Przydatny widżet pojawi się również na Androidzie

Firma z Mountain View na oficjalnym blogu poinformowała o nowym widżecie, który niebawem trafi do użytkowników aplikacji Mapy Google na Androidzie. Pozwoli on na podgląd aktualnego natężenia ruchu w okolicy, w której znajduje się użytkownik.

Mapy Google widżet
(fot. Google)

Widżet wyświetla fragment mapy, na którą nanoszone są informacje o natężeniu ruchu za pomocą tych samych kolorów, co w normalnie uruchomionej aplikacji – zielony, pomarańczowy i czerwony. Dodatkowo przycisk umieszczony w prawym dolnym rogu umożliwia przybliżenie i oddalenie mapy.

Jak już wspomniałem, widżet powinien spodobać się kierowcom – jedno spojrzenie wystarczy, aby dowiedzieć się, czy jest dobry moment, aby wyjechać samochodem. Zadowoleni powinni być również inni uczestnicy ruchu drogowego.

Co ciekawe, Mapy Google na iOS już w zeszłym roku otrzymały podobny widżet, który został nazwany „Sprawdź przed wyjściem”. Natomiast teraz zbliżony widżet trafi do użytkowników Androida, aczkolwiek Google nie podało żadnego harmonogramu udostępniania tej funkcji.

Warto dodać, że Mapy Google niebawem dostaną również funkcję obliczenia kosztu przejazdu płatnymi drogami. Powinno to okazać się naprawdę przydatne w przypadku polskich autostrad.