Xiaomi MIUI 13 logo
źródło: Xiaomi

Xiaomi MIUI 13 coraz bliżej – znamy pierwsze funkcje

Xiaomi wciąż nie ujawniło oficjalnej daty premiery najnowszego wydania interfejsu MIUI, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie ono zaprezentowane jeszcze w 2021 roku. Właśnie poznaliśmy pierwsze funkcje MIUI 13.

MIUI 13 coraz bliżej – znamy pierwsze funkcje nowej nakładki Xiaomi

Xiaomi zaskoczyło wszystkich, ponieważ MIUI 12 doczekało się aż dwóch dużych aktualizacji – MIUI 12.5 i MIUI 12.5 Enhanced. Czas jednak płynie i użytkownicy z coraz większą niecierpliwością wyczekują kolejnego wydania, ponieważ od premiery MIUI 12 minęło już blisko 20 miesięcy!

Wszystko wskazuje na to, że MIUI 13 zostanie zaprezentowane jeszcze w 2021 roku. Najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się końcówka grudnia, bowiem mówi się, że nowe wydanie interfejsu zadebiutuje obok smartfonów z serii Xiaomi 12 28 grudnia 2021 roku. Oczywiście mowa tu o premierze w Chinach – wersja globalna zapewne doczeka się oficjalnej prezentacji dopiero po Nowym Roku.

Xiaomi MIUI 13 logo
źródło: Xiaomi

Mimo że nowe wydanie nie zostało jeszcze oficjalnie zaprezentowane, w sieci pojawiły się już pierwsze nagrania, które prezentują kilka jego funkcji. Zostały one wyciągnięte z aplikacji dostępnych w MIUI, więc można uznać je za w pełni wiarygodne.

Pierwszą z funkcji jest „Infinity Scroll”, czyli „nieskończone przewijanie”. Dzięki niej użytkownicy będą mogli w nieskończoność przewijać pulpity – gdy dotrą do ostatniego i ponownie machną palcem, wrócą do pierwszego ekranu.

Kolejną funkcją jest pasek „Smart Toolbox”, czyli „inteligentny pasek z narzędziami”, a dokładniej z aplikacjami. Co ciekawe, był on używany jako „Video Toolbox” w poprzednich wersjach MIUI, ale został przemianowany na „Smart Toolbox”, a ostatecznie na po prostu „Sidebar”, czyli „boczny pasek”.

Podobna funkcja jest już dostępna w EMUI od Huawei oraz ColorOS od OPPO – po przeciągnięciu palcem od bocznej krawędzi do środka ekranu oczom użytkownika ukazuje się lista z aplikacjami, dzięki czemu może on z nich skorzystać w każdej chwili, również w pływającym okienku.

Ostatnią funkcją, którą możemy zobaczyć w akcji, są „Small Widgets”, czyli „małe widżety”. Pojawiły się one już w wersji beta MIUI 12.5 i trafią do stabilnego wydania kolejnego MIUI.