Sprawdź, (czy i) kiedy Twój ASUS otrzyma Androida 13

Producent z Tajwanu oficjalnie przedstawił listę smartfonów, które otrzymają aktualizację do Androida 13. Nie jest ona jednak zbyt długa, a na dodatek posiadacze niektórych modeli będą musieli uzbroić się w dość duże pokłady cierpliwości.

Te smartfony ASUS Zenfone otrzymają Androida 13 (lista + harmonogram)

Producent zapowiedział, że tylko trzy smartfony z serii Zenfone otrzymają aktualizację do Androida 13. W pierwszej kolejności, co oczywiste, dostanie ją najnowszy Zenfone 9 – proces udostępniania nowego systemu dla tego urządzenia rozpocznie się już w przyszłym miesiącu, tj. grudniu 2022 roku.

Nieco później, od stycznia 2023 roku, ruszy udostępnianie Androida 13 dla smartfonów z serii Zenfone 8, czyli Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip. Dla przypomnienia, debiutowały one z Androidem 11 na pokładzie, zatem będzie to dla nich druga duża aktualizacja. Producent zapowiedział, że modele z tej linii otrzymają przynajmniej dwie główne aktualizacje systemu. Być może dostaną jeszcze kolejną, aczkolwiek na tę chwilę nie ma takiej gwarancji.

ASUS Zenfone 9 ASUS Zenfone 8 aktualizacja Android 13

Te smartfony ASUS ROG Phone dostaną system Android 13 (lista + harmonogram)

Lista smartfonów z serii ROG Phone, które dostaną Androida 13, jest trochę dłuższa, ale jednocześnie właściciele wybranych modeli będą musieli poczekać na aktualizację nieco dłużej, bo nawet kilka miesięcy. Które urządzenia dostaną nowy system jako pierwsze i kiedy?

W pierwszej kolejności Android 13 trafi do właścicieli modeli ROG Phone 6D i ROG Phone 6D Ultimate oraz ROG Phone 6 i ROG Phone 6 Pro – proces udostępniania aktualizacji dla tych smartfonów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku, tj. w okresie od stycznia do marca, jednak producent nie podaje konkretnych terminów.

Jeszcze dłużej na nowego Androida 13 poczekają właściciele smartfonów z serii ROG Phone 5 i ROG Phone 5s, bowiem w przypadku tych modeli aktualizacja zostanie udostępniona począwszy od drugiego kwartału 2023 roku, czyli najwcześniej w kwietniu przyszłego roku.

ASUS ROG Phone 6D ROG Phone 6 Pro ROG Phone 5 ROG Phone 5s aktualizacja Android 13

ASUS zastrzega jednak, że rzeczywisty harmonogram może się różnić w zależności od regionów i warunków, co oznacza, że nie wszyscy użytkownicy otrzymają system Android 13 w tym samym czasie – jedni będą musieli poczekać na niego krócej, a drudzy nieco dłużej.

Producent nie przedstawił funkcji Androida 13 na smartfonach z serii Zenfone i ROG Phone, dlatego na tę chwilę nie wiadomo, jakich nowości mogą spodziewać się ich właściciele, ale ASUS z pewnością przynajmniej zaimplementuje w aktualizacji funkcje z „czystego” Androida 13.