Nowy Android Auto
(fot. Google)

Nowy wygląd Android Auto coraz bliżej. Udało się wymusić jego uruchomienie

Google zapowiedziało, że nowy interfejs Android Auto trafi do użytkowników jeszcze latem tego roku. Niewykluczone, że firmie z Mountain View faktycznie uda się dotrzymać wyznaczonego terminu.

Zmian jest całkiem sporo

Nowy wygląd oprogramowania dla kierowców został zaprezentowany podczas tegorocznej konferencji Google I/O. Dowiedzieliśmy się wówczas, że wiele elementów, w tym ekran główny, zostanie znacząco przeprojektowanych. Co więcej, Android Auto, dzięki zmianom wdrożonym pod maską, ma lepiej dostosowywać się do różnych wyświetlaczy w samochodach, zarówno tych umieszczonych pionowo, jak i poziomo.

Wśród ważniejszych zmian należy wymienić znacząco ulepszony tryb podzielonego ekranu, w którym użytkownik do dyspozycji otrzymuje trzy duże i interaktywne kafelki. Największy przeznaczony jest na nawigację, na drugim można wyświetlić m.in. elementy odtwarzacza muzyki (np. Spotify) lub aplikację do podcastów, a na trzecim pojawiają się kontekstowe sugestie z Asystenta Google.

Oczywiście szykowanych nowości jest sporo więcej, a o tych najciekawszych przeczytacie w naszym podsumowaniu informacji przedstawionych podczas Google I/O.

Udało się uruchomić nowy wygląd Android Auto

Użytkownik u/ahmadravat pochwalił się na Reddicie, że na zrootowanych urządzeniu udało mu się włączyć przeprojektowany interfejs. Do testów posłużyła mu najnowsza wersja beta Android Auto.

Android Auto nowy interfejs
(fot. u/ahmadravat, Reddit)

Informacje i zdjęcia udostępnione Reddicie sugerują, że nowy interfejs, rozwijany pod nazwą Coolwalk, względem poprzednika lepiej działa na mniejszych ekranach. To jak najbardziej dobra informacja, bowiem sporo aut, mimo iż wspiera Android Auto, posiada dość niewielkie wyświetlacze.

Użytkownik u/ahmadravat skarży się jednak na wciąż występujące problemy, jak chociażby brak możliwości personalizacji wyglądu paska umieszczonego na dole. Niezależnie od ustawień całego oprogramowania, pasek cały czas pozostaje czarny. Niestety, nie wiemy czy Google zdecyduje się wprowadzić pasek w trybie jasnym w finalnej wersji oprogramowania.

Android Auto nowy interfejs
(fot. u/ahmadravat, Reddit)

Co więcej, wsparcie dla aplikacji na ekranie z interaktywnymi kafelkami wciąż jest dość ograniczone. Przykładowo popularna nawigacja Waze nie obsługuje zmian wdrożonych w ramach Coolwalk. Deweloperzy nie wprowadzili bowiem jeszcze stosowanych zmian w swoich aplikacjach, ale miejmy nadzieję, że odpowiednie aktualizacje zostaną wydane już niebawem.

Pojawienie się nowego interfejsu w beta wersji Android Auto zapowiada, że prace są już na finiszu. Podobno ma zostać wdrożony wraz z wersją 8.0, która może pojawić się jeszcze w tym miesiącu.