mObywatel w przeglądarce
(fot. Tabletowo.pl)

mObywatel w przeglądarce już dostępny!

Wreszcie się doczekaliśmy – mObywatel trafił bowiem do przeglądarki internetowej. Oznacza to, że nie będzie już konieczne sięganie po smartfon, aby skorzystać z wybranych usług i funkcji.

Reklama

mObywatel dostępny w przeglądarce

W maju mogliśmy dowiedzieć się, że rozwiązanie oferowane przez polski rząd, które zapewnia m.in. elektroniczną wersję dokumentu tożsamości czy prawa jazdy w smartfonie, pojawi się w wersji dostępnej z poziomu popularnych przeglądarek internetowych. Dzięki temu z wybranych funkcji będziemy mogli skorzystać bezpośrednio na komputerze, bez uruchamiania mobilnej aplikacji.

Po tygodniach oczekiwania, wreszcie się doczekaliśmy. mObywatel w przeglądarce właśnie wystartował. Co ciekawe, odbyło się to bez większego rozgłosu czy jakiejkolwiek wyraźniejszej informacji od rządu. Ministerstwo Cyfryzacji tylko zaktualizowało swoją witrynę o informacje na temat wersji przeglądarkowej.

mObywatel w przeglądarce
(fot. Tabletowo.pl)

Warto zaznaczyć, że obecnie mamy do czynienia z wersją beta, która może zawierać jeszcze niedociągnięcia, a także nie posiada wszystkich zaplanowanych funkcji. Prace nad zwiększeniem oferowanych możliwości już trwają, a teraz zainteresowani użytkownicy mogą przetestować mObywatel w przeglądarce na komputerze czy tablecie oraz ewentualnie zgłosić własne uwagi.

Oto, co należy wiedzieć

Jeśli chcesz sprawdzić wersję przeglądarkową, to musisz zalogować się na stronie mobywatel.gov.pl. Obecnie dostępne są następujące metody logowania: przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, a także za pomocą mobilnej aplikacji poprzez zeskanowanie kodu QR.

mObywatel w przeglądarce
(fot. Tabletowo.pl)

Przeglądarka wersja mObywatel została podzielona na pięć głównych kategorii, między którymi możemy przełączać się na panelu zlokalizowanym z lewej strony. Mamy więc:

  • mObywatel – strona główna, wyświetlająca wszystkie najważniejsze informacje.
  • Twoje skrzynki – jeśli korzystamy z wielu skrzynek w komunikacji z administracją państwową, to tutaj dostępne są wszystkie oferowane – np. mamy skrzynkę e-Doręczeń, ePUAP czy biznes.gov.pl. Obecnie trwają prace nad spójnym widokiem wszystkich wiadomości.
  • Twoje sprawy – sekcja zawiera sprawy załatwiane przez użytkowniaka za pośrednictwem mObywatela w przeglądarce. Na początek udostępnionych zostało 20 usług, np. zgłoszenie urodzenia dziecka, wniosek o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego czy wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
  • Twoje dane – tutaj sprawdzimy swoje dane (obecnie: zapisane w profilu zaufanym i przechowywane w rejestrze PESEL).
  • Katalog spraw – sekcja zawierająca listę usług, z których możesz skorzystać przez internet.

Jak już wcześniej wspomniałem, aktualnie trwają prace nad rozbudowaniem możliwości oferowanych przez wersję przeglądarkową. Należy więc spodziewać się wdrażania kolejnych funkcji – oby tylko nie zajęło to zbyt dużo czasu.