Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Android 13 logo
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl / Google

Google zapowiada koniec biedasmartfonów z Androidem

Obecne realia gospodarcze sprzyjają sięganiu po budżetowe smartfony. Trzeba jednak uważać, ponieważ Google zaktualizowało minimalne wymagania sprzętowe dla Usług Mobilnych Google. Część urządzeń może przez to odejść do lamusa. Jaka specyfikacja techniczna jest teraz wymagana dla sprzętów z Androidem?

Budżetowe smartfony na trudne czasy

Trwający obecnie kryzys gospodarczy mocno drenuje portfele ludzi, przez co mogą oni coraz częściej chcieć sięgać po budżetowe smartfony. Nie ma w tym nic złego, gdyż za mniej niż 1000 złotych można znaleźć dobre urządzenia, które będą spełniać większość oczekiwań mniej wymagających użytkowników – takie jak odpisanie na wiadomości, przejrzenie portali społecznościowych, obejrzenie filmiku na YouTube czy zrobienie zdjęcia.

Technologie w smartfonach rozwijane są jednak dość szybko, a co za tym idzie, wymagania sprzętowe rosną, i to w relatywnie szybkim tempie. Google długo zwlekało z radykalnym podniesieniem minimum, jakie powinien spełniać sprzęt, w przypadku chęci korzystania z Usług Mobilnych Google. Gigant z Mountain View w końcu się na to zdecydował. Część budżetowców może przez to odejść do lamusa.

Google Android 13 logo
źródło: Google

Aktualizacja wymagań GMS dla systemu Android 13

O co się dokładnie rozchodzi w przypadku GMS? To nic innego, jak Usługi Mobilne Google, a w ich skład wchodzą: wyszukiwarka, Google Chrome, YouTube i Sklep Google Play, czyli programy, z których korzystamy na co dzień.

W 2020 roku Google uniemożliwiło producentom OEM używania Usług Mobilnych Google na urządzeniach, które nie mają minimum 512 MB RAM. Trzeba uczciwie przyznać, że nie były to wygórowane wymagania, ponieważ już wtedy zdecydowana większość smartfonów je spełniała. Ponadto wszystkie sprzęty z Androidem 11 lub nowszym musiały korzystać z Androida Go, jeżeli miały 2 GB RAM lub mniej.

Teraz amerykański gigant technologiczny zdecydował się na kolejne zmiany, dotyczące minimalnej specyfikacji technicznej, którą podniesiono do co najmniej 2 GB RAM oraz 16 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej (w przypadku Androida Go). Android 13 nie pozwoli na włączenie usług GMS, jeżeli urządzenie nie spełnia tych warunków. Oznacza to też brak aktualizacji dla modeli z mniejszą ilością pamięci niż wymagana.

Warto jednak wspomnieć, że budżetowe smartfony, które są już dostępne na rynku i nie mają minimum 2 GB RAM, zazwyczaj nie oferują Androida 13. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego urządzenia warto jednak się zastanowić nad wyborem, ponieważ Google może szybko zmienić zdanie odnośnie kolejnych wersji systemu operacyjnego dla urządzeń przenośnych. A to, jak zostało już zaznaczone, będzie oznaczało brak aktualizacji do nowego Androida.

Ponadto trzeba też zauważyć, że nowe wymagania dotyczą jedynie urządzeń z Androidem 13 lub nowszym wydaniem tego systemu operacyjnego. Na rynek wciąż mogą więc trafiać smartfony ze starszym Androidem i Usługami Mobilnymi Google, nawet jeśli nie mają minimum 2 GB RAM. Całkowite odesłanie ich do lamusa trochę zatem potrwa, ponieważ wielu producentów nie ma oporów przed instalowaniem przestarzałego oprogramowania.