Google Play (fot. Google)

Sklep Google Play ma już 10 lat. Z okazji rocznicy zmienia logo

Google Play to miejsce, w którym dosłownie miliardy ludzi zaopatruje się w aplikacje mobilne. Ogromny sklep z oprogramowaniem, który jest jedną z najważniejszych dźwigni finansowych giganta z Mountain View obchodzi 10-lecie powstania.

10 lat sklepu Google Play

Jeśli stąpamy po tej planecie wystarczająco długo, to może pamiętamy okres zmiany sklepu Android Market na Google Play. Było to właśnie 10 lat temu, w 2012 roku. Aby uczcić tę okrągłą rocznicę, Google wprowadza nową ikonę sklepu.

Symbol Google Play nie różni się znacząco od tego, który towarzyszył nam przez lata. Można wręcz powiedzieć, że zmiany są kosmetyczne. Wpisują się jednak lepiej w estetykę nowego stylu Material You, który gości w coraz większej liczbie aplikacji przeznaczonych dla Androida.

Stare Google Play
Nowe Google Play
Stare i nowe logo sklepu Google Play

Jak tłumaczy gigant z Mountain View, nowe logo Google Play ma lepiej odzwierciedlać „magię Google i pasuje do brandingu wspólnego dla wielu naszych produktów – Asystenta, Zdjęć, Gmaila i innych”.

Miliardy użytkowników sklepu Google

Najnowsze statystyki ukazują Google Play jako platformę, z której korzysta więcej niż jedna czwarta populacji ludzi zamieszkujących naszą planetę. Jak podaje właściciel sklepu, co miesiąc pobiera z niej lub aktualizuje tam aplikacje ponad 2,5 miliarda osób. Programy, które są tam dostępne, tworzone są przez 2 milionów deweloperów.

Różne wersje sklepu Google Play wyświetlają się na ekranach smartfonów i tabletów z Androidem, zegarków z Wear OS, smart telewizorów, Chromebooków, a także w samochodach z Android Automotive.

Ciekawe, jak długo sklep Google Play utrzyma swój obecny kształt. Na razie nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie szykowały się jakieś większe zmiany. Skoro Google nie skorzystało z okazji dziesięciolecia istnienia i nie zdecydowało się na jakiś konkretny rebranding, to znaczy, że jeszcze długo będziemy korzystać z takiej wersji sklepu.

Ja jeszcze nie widzę nowej ikonki – ani w przeglądarkowej edycji, ani w mobilnej. To zapewne kwestia czasu, aż zagości na desktopach i na mobilkach.