tablet czytnik ebooków Bigme Galy Gallery3
źródło: Bigme

To tablet czy czytnik ebooków? Jedno i drugie, w dodatku w wysokiej cenie

Tablety to (nie)wdzięczne urządzenia. W ostatnich latach przez większość czasu sprzedawały się tylko coraz gorzej, jedynie w okresie pandemii wróciła hossa, bowiem ludzie masowo potrzebowali urządzeń do nauki lub pracy. Dziś, podobnie jak stan epidemii w Polsce, to już przeszłość. Mimo to na rynku nieustannie pojawiają się nowe urządzenia, jednak Bigme Galy jest nietypową konstrukcją, gdyż bliżej mu do czytnika ebooków niż tabletu.

Bigme Galy to trochę tablet i trochę bardziej czytnik ebooków

Na pierwszy rzut oka model Galy wygląda jak tablet, lecz to nie jest typowe urządzenie tego typu. Niektórzy mogą domyślić się, że ma coś wspólnego z czytnikami ebooków, ponieważ po lewej stronie ekranu znajduje się szersza ramka, na dodatek w innym kolorze, a ten element można spotkać właśnie w czytnikach ebooków.

W przeciwieństwie jednak do zdecydowanej większości czytników, Bigme Galy ma kolorowy ekran o przekątnej 8 cali i współczynniku 300 ppi, który producent nazywa Gallery 3. Dzięki temu urządzenie można przekształcić w cyfrową ramkę na zdjęcia, szczególnie że wyposażono je w dwa aparaty (!) – jeden znajduje się na tyle, a drugi na przodzie, więc da się nim nawet zrobić selfie. Ponadto bardzo ładną, gdyż w konstrukcji wykorzystano stop aluminium, a panel tylny pokryto szkłem. Całość ma grubość zaledwie 6,9 mm.

tablet czytnik ebooków Bigme Galy Gallery3
źródło: Bigme

Ekran oferuje aż 36 poziomów podświetlenia, na dodatek w dwóch kolorach (zimny i ciepły), a także cztery tryby: HD dla funkcji cyfrowej ramki, Standard dla wyświetlania głównego interfejsu, Speed do komiksów i przeglądania internetu oraz Black & White do tekstu.

Producent przygotował też do swojego nowego tabletu stylus, który wykrywa 4096 poziomów nacisku oraz laserowy wskaźnik, a do tego trzy klawisze. Pierwszy zapewnia funkcję gumki i umożliwia przesunięcie strony w dół, a drugi w dół, zaś trzeci wybudzenie urządzenia i sterowanie głosowe. Bigme Galy rozpoznaje bowiem do 31 języków z dokładnością 98%, dzięki czemu użytkownik będzie mógł dyktować tekst (dzięki czterem wbudowanym mikrofonom). Co więcej, jest też funkcja tłumaczenia w czasie rzeczywistym, podobnie jak zmiany pisma odręcznego na tekst cyfrowy.

Tablet, co jest nietypowe dla czytników ebooków, oferuje również funkcję dzielenia wyświetlacza i udostępniania ekranu z wykorzystaniem technologii Miracast. Ponadto na jego pokładzie znajdują się m.in. podwójne głośniki, czytnik linii papilarnych i slot na kartę microSD. Do tego urządzenie wspiera łączność Bluetooth, WiFi i OTG.

Bigme Galy pracuje na systemie Android 11 (z ponad setką preinstalowanych szablonów notatek) i umożliwia pobieranie aplikacji ze Sklepu Google Play. Urządzenie wyposażono też w 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej, a także ośmiordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania CPU do 2,3 GHz, zatem jego posiadacze nie powinni narzekać na kulturę pracy.

tablet czytnik ebooków Bigme Galy
źródło: Bigme

Cena, dostępność

Regularna cena została ustalona przed producenta na 699 dolarów, co jest równowartością ~3170 złotych. To niemała kwota, ale „nieszablonowe” czytniki ebooków nie należą do najtańszych (zob. Amazon Scribe i Huawei MatePad Paper).

Zainteresowani tym urządzeniem mogą zapisać się na newsletter na stronie produktu, aby otrzymać od 30% zniżki od ceny regularnej oraz dodatkowe 30 dolarów zniżki w przypadku wpłacenia depozytu w wysokości 5 dolarów. Rabaty będzie można wykorzystać już od jutra, gdyż 15 listopada 2022 roku ruszy zbiórka funduszy na platformie Kickstarter.