Amazon Kindle Scribe
Kindle Scribe (źródło: Amazon)

To pierwszy taki Kindle w historii. Przypomina Huawei MatePad Paper

Kindle to synonim czytnika e-booków, jednak Amazon zaprezentował właśnie model Scribe, który jest czymś więcej niż tylko czytnikiem e-booków. Urządzenie jest podobne do Huawei MatePad Paper, który możecie kupić w Polsce od połowy czerwca 2022 roku.

Scribe to pierwszy taki Kindle w historii Amazon

Nowy Kindle nie bez powodu nazywa się Scribe, bowiem jest również narzędziem do pisania i rysowania, a nie tylko czytania e-booków. Urządzenie ma grubość 5,8 mm i zostało wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 10,2 cala oraz dpi = 300 ppi z powłoką antyrefleksyjną. Ponadto ekran oferuje funkcję automatycznej regulacji podświetlenia. Producent podkreśla też, że – jak przystało na Kindle – nowość również zapewnia bardzo długi czas na jednym ładowaniu, liczony w miesiącach.

Scribe daje też możliwość regulowania wielkości czcionki i odstępów pomiędzy linijkami tekstu, a także tryb ciemny. Według giganta Seattle, dzięki temu, że urządzenie ma większy ekran, użytkownicy będą mogli przeczytać więcej tekstu na jednej stronie, nawet jeśli ustawią dużą wielkość czcionki, a do tego zwiększyć wielkość tekstu na ekranie głównym i ikony książek dzięki „trybowi dużemu”.

W sprzedaży dostępne będą wersje z Basic Pen i Premium Pen. Jak zapewnia amerykański gigant, oba mają zapewnić niezwykłą precyzję. Za ich pośrednictwem użytkownicy otrzymają dostęp do mnóstwa różnych, przydatnych w różnych sytuacjach i projektach narzędzi, m.in. różnych grubości linii, narzędzia do podkreślania i cofania czy gumki.

Premium Pen dodatkowo oferuje gumkę na swoim szczycie i konfigurowalny klawisz skrótu. Co ważne, oba rysiki można przyczepić magnetycznie do bocznej krawędzi, dzięki czemu ryzyko ich zawieruszenia będzie mniejsze.

Sribe oferuje również możliwość przyklejania na ekran wirtualnych karteczek. Ponadto użytkownicy będą mogli wykorzystać do tworzenia notatek preinstalowane szablony, na przykład listy rzeczy do zrobienia. Wszystkie zostaną automatycznie i bezpłatnie zapisane w chmurze, a od 2023 roku dodatkowo mają być dostępne za pośrednictwem aplikacji Kindle.

Z kolei z wykorzystaniem funkcji Send-to-Kindle użytkownicy będą mogli wysłać na Scribe swoje osobiste dokumenty z komputera lub smartfona i pisać bezpośrednio na plikach w formacie PDF czy tworzyć notatki na wirtualnych karteczkach samoprzylepnych na dokumentach w Microsoft Word. A skoro już o tym mowa, to na początku 2023 roku pojawi się funkcja, dzięki której użytkownicy wyślą dokumenty na swojego Scribe bezpośrednio z poziomu Microsoft Word.

Cena, dostępność

Urządzenie będzie dostępne w cenie od 339 dolarów (równowartość ~1675 złotych) i trzech wersjach: 16 GB, 32 GB i 64 GB. Ponadto w sprzedaży pojawią się modele z bezbateryjnym Basic Pen lub Premium Pen, który zawiera gumkę i konfigurowalny przycisk skrótu, a także etui z funkcją podpórki w różnych kolorach (ich sugerowana cena nie jest jeszcze znana).

Należy jednak pamiętać, że jest to cena w Stanach Zjednoczonych – w Europie Kindle Scribe z pewnością będzie droższy. Dla porównania, obecnie Huawei MatePad Paper kosztuje ~2050 złotych.