T-Mobile logo internet światłowodowy speed prędkość
fot. Pexels

T-Mobile jest nie do pobicia. Jak na jego tle wypadają Orange, Play i Plus?

Magentowy operator ponownie bryluje w rankingach prędkości internetu, zarówno mobilnego, jak i domowego. Konkurencja jest jednak mocna i pod niektórymi aspektami nawet przegoniła T-Mobile.

T-Mobile liderem rankingu na najszybszy internet mobilny (sierpień 2022 roku)

Podobnie jak w lipcu 2022 roku, również w sierpniu magentowy operator zapewnił swoim klientom najwyższą, średnią prędkość pobierania danych. Według RFBenchmark 40,4 Mbit/s, a SpeedTest.pl – 43,3 Mbit/s. Benchmarki nie są natomiast zgodne w przypadku kolejnych miejsc, ponieważ w zestawieniu RFBenchmark następne miejsca zajmują kolejno Orange (40,2 Mbit/s), Play (37,6 Mbit/s) i Plus (29,7 Mbit/s), a SpeedTest.pl – Play (42,6 Mbit/s), Orange (41,6 Mbit/s) i Plus (37,4 Mbit/s).

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w przypadku danych z RFBenchmark są to wyniki uzyskane wyłącznie w sieci 4G LTE, natomiast SpeedTest.pl uwzględnił sumarycznie rezultaty, osiągnięte przez użytkowników w technologiach 3G, 4G i 5G.

RFBenchmark podaje osobno średnią prędkość pobierania danych w sieci 3G. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazł się – zgodnie z tradycją – Plus (7,5 Mbit/s), a na następnych kolejno T-Mobile (5,0 Mbit/s), Orange (4,5 Mbit/s) i Play (3,0 Mbit/s).

W sierpniu 2022 roku, podobnie jak miesiąc temu, zarówno według RFBenchmark, jak i SpeedTest.pl Play zapewnił najwyższą średnią prędkość pobierania danych, a Orange najniższe opóźnienie (ping).

Który operator oferuje najszybszy internet domowy? (sierpień 2022 roku)

Podczas gdy RFBenchmark dostarcza jedynie dane na temat prędkości mobilnego, SpeedTest.pl regularnie publikuje również raporty domowego. Tutaj ponownie (tak samo, jak w lipcu 2022 roku) bryluje magentowy operator, którego klienci osiągali średnią prędkość pobierania danych na poziomie 217,7 Mbit/s, a wysyłania 96,9 Mbit/s. I tak samo, jak w poprzednich zestawieniach, najwyższa średnia prędkość wysyłania danych jest w INEA, gdyż operator ten zapewnia swoim klientom łącza symetryczne.

najszybszy internet domowy stacjonarny sierpień 2022 roku ranking SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Jeżeli jednak uściślimy raport do pomiarów, wykonanych przez klientów operatorów ogólnopolskich, okaże się, że pierwsze miejsce zajmuje w nim UPC z wynikiem 204,4 Mbit/s w przypadku średniej prędkości pobierania danych. W tym zestawieniu T-Mobile nie wypada już tak korzystnie, gdyż znalazło się dopiero na 8. miejscu z rezultatem 26,8 Mbit/s.

najszybszy internet domowy stacjonarny sierpień 2022 roku ranking operatorzy ogólnopolscy SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Ponadto SpeedTest.pl pozwala sprawdzić, którzy operatorzy mieli najszybszy światłowód w sierpniu 2022 roku. Zarówno w ujęciu lokalnym, jak i ogólnopolskim na pierwszym miejscu ulokowało się Orange z wynikiem 246 Mbit/s (średnia prędkość pobierania danych).

najszybszy internet domowy stacjonarny sierpień 2022 roku ranking operatorzy ogólnopolscy światłowód FTTH SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl