opaska Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC
Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC (źródło: Xiaomi)

Którymi urządzeniami Xiaomi można płacić Xiaomi Pay? (lista banków)

Klienci w Polsce bardzo długo czekali, aż Xiaomi wprowadzi do sprzedaży urządzenia do noszenia, którymi będzie można płacić zbliżeniowo w sklepach. Producent oferuje już trzy modele opasek i smartwatchy, które obsługują Xiaomi Pay. Klienci których banków mogą korzystać z płatności tego typu?

Którymi urządzeniami Xiaomi można płacić Xiaomi Pay? (lista banków)

Pierwszym urządzeniem Xiaomi, obsługującym Xiaomi Pay, które trafiło do sprzedaży w Polsce, była opaska Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC. W oficjalnej polskiej dystrybucji kosztuje ona obecnie od 209 złotych (jej początkowa cena została ustalona na 249 złotych). Dla porównania, Xiaomi Mi Smart Band 6 (bez NFC) można aktualnie kupić już od ~170 złotych, czyli ~40 złotych taniej.

15 marca 2022 roku na globalnym rynku zadebiutowały nowe smartwatche Xiaomi Watch S1 i Xiaomi Watch S1 Active. One również obsługują Xiaomi Pay. Pierwszy z ww. modeli kosztuje w Polsce w oficjalnej polskiej dystrybucji 1049 złotych, natomiast drugi – 799 złotych. Specyfikacje zegarków są bardzo podobne, aczkolwiek Xiaomi Watch to urządzenie klasy premium ze środkową ramką ze stali nierdzewnej i szkłem szafirowym na górze.

Xiaomi Pay Xiaomi Watch S1 Active
źródło: Xiaomi

Aby korzystać z Xiaomi Pay, należy być posiadaczem karty wydanej przez organizację Mastercard i jednocześnie klientem (przynajmniej) jednego z banków lub fintechów, które zapewniają wsparcie dla tego systemu płatności zbliżeniowych.

Banki, które obsługują Xiaomi Pay

Początkowo Xiaomi Pay było dostępne wyłącznie dla klientów Banku Pocztowego oraz fintechów Curve i ZEN.com. Obecnie mogą z niego korzystać również klienci mBanku, BNP Paribas i Spółdzielczej Grupy Bankowej, a także Credit Agricole, który jednocześnie wprowadził do swojej oferty SwatchPay (to ostatnie rozwiązanie jest dostępne też dla klientów PKO Banku Polskiego).

Kolejnym bankiem, który obsłuży Xiaomi Pay jest właśnie PKO BP. Żeby móc skorzystać z tego rozwiązania, potrzebna jest karta płatnicza organizacji Mastercard. Z opcji tej skorzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. 13 czerwca 2022 roku udostępniły ją swoim klientom również Bank BPS oraz Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS. Instrukcję, jak korzystać z tej metody płatności, można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej Grupy BPS.

Korzystanie z Xiaomi Pay i SwatchPay jest bezpłatne – nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W przypadku tego pierwszego rozwiązania należy aktywować ekran i przesunąć palcem po nim oraz raz na dobę wprowadzić kod bezpieczeństwa, który składa się z sześciu cyfr. W drugim natomiast wystarczy zbliżyć zegarek do terminala – wpisanie kodu PIN na terminalu wymagane jest przy płatnościach powyżej 100 złotych.

15 czerwca 2022 roku Alior Bank poinformował, że Xiaomi Pay jest dostępne także dla klientów tej instytucji. Z usługi można korzystać po zainstalowaniu na telefon z systemem Android lub iOS aplikacji Mi Fitness oraz dodaniu dowolnej debetowej lub kredytowej karty Mastercard wydanej przez Alior Bank. Oferta skierowana jest do klientów indywidualnych, biznesowych oraz klientów kantoru walutowego. Operacje wykonywane za pomocą urządzeń Xiaomi mają takie same limity transakcyjne, jak tradycyjna karta.

Pierwotnie tekst ukazał się 12 maja 2022 roku. Został zaktualizowany o kolejne instytucje z obsługą Xiaomi Pay.