samsung galaxy s24 smartfon
(fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl)

Przetestowali aparat w Samsungu Galaxy S24 Ultra. Wynik jest druzgocący

Dziś ruszyła regularna sprzedaż flagowców z serii Samsung Galaxy S24, ale wiele osób otrzymało już swoje smartfony, zakupione w przedsprzedaży (mnie się nie udało, lecz już nie żałuję, bo szybko znalazłem zastępstwo). Swój egzemplarz Galaxy S24 Ultra zdążył też już przetestować DxOMark. Wynik testu aparatu jest jednak szokujący.

Test aparatu w Samsungu Galaxy S24 Ultra nie wypadł dobrze

Samsung nie zdecydował się na rewolucyjne zmiany w przypadku poczwórnego aparatu tylnego w modelu Galaxy S24 Ultra. Trzy z czterech aparatów są identyczne jak w Galaxy S23 Ultra – jedyną nowością jest 50 Mpix teleobiektyw z 5x zoomem optycznym, który zastąpił 10 Mpix z 10x zoomem optycznym. Jednocześnie pracę całego modułu (i nie tylko) wspiera jak nigdy wcześniej sztuczna inteligencja.

Niewielkie zmiany sprawiły, że Galaxy S24 Ultra nie zdołał wskoczyć na topowe miejsce w rankingu DxOMark, który zajmuje się m.in. testowaniem aparatów w smartfonach (zarówno tych tylnych, jak i przednich). Flagowiec Samsunga otrzymał ostateczny wynik zaledwie 144 punktów, przez co uplasował się na dopiero… osiemnastym (!) miejscu w rankingu DxOMark. To bardzo słaby wynik, który może położyć się cieniem na tym urządzeniu.

test aparatu wynik DxOMark Samsung Galaxy S24 Ultra fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Galaxy S23 Ultra otrzymał w ubiegłym roku od DxOMark 140 punktów, zatem następca osiągnął lepszy wynik, lecz nie zmienia to faktu, że lokuje się on w bezpośrednim sąsiedztwie iPhone’ów 15 i 15 Plus (oba otrzymały po 145 punktów) i Huawei P50 Pro (143 punkty), czyli dużo tańszych smartfonów Apple i flagowca z 2021 roku. Najlepsze według DxOMark modele to Huawei Mate 60 Pro+ (157 punktów), Huawei P60 Pro (156 punktów) oraz iPhone 15 Pro i 15 Pro Max (po 154 punkty). Za nimi ulokowały się Google Pixel 8 Pro i OPPO Find X6 Pro ze 153 punktami.

Mocne i słabe strony aparatu w Samsungu Galaxy S24 Ultra według DxOMark

Wśród zalet aparatu w Galaxy S24 Ultra DxOMark wymienia żywą i przyjemną jasność zdjęć i filmów w każdych warunkach podczas oglądania ich na ekranach HDR, dokładną ekspozycję obiektu na zdjęciach aż do słabego oświetlenia, neutralny balans bieli i precyzyjne oddawanie barw w większości scenariuszy testowych (dotyczy zdjęć, zoomu i wideo), zadowalającą ilość szczegółów w jasnym świetle, dobrze kontrolowany szum na zdjęciach i filmach w dobrych warunkach oświetleniowych oraz skuteczną stabilizację wideo.

Jeśli natomiast chodzi o słabsze strony aparatu w Galaxy S24 Ultra, to tutaj DxOMark wymienia szum, szczególnie w obszarach zacienionych i rogach kadru na zdjęciu, a także w filmach przy słabym oświetleniu, małą głębię ostrości na zdjęciach grupowych, zauważalne opóźnienie między naciśnięciem migawki a zrobieniem zdjęcia w różnych warunkach testowych, niestabilność ekspozycji i balansu bieli na zdjęciach i filmach, powolną reakcję ostrości wideo i utratę drobnych szczegółów w słabym świetle.