płatności Visa Mobile Grupa BPS Bank BPS
źródło: Grupa BPS

Płatności Visa Mobile dostępne dla klientów Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS. To mocna konkurencja dla BLIKA

Nest Bank był pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił swoim klientom płatności Visa Mobile. Od teraz mogą z nich korzystać również klienci Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS. Rozwiązanie to jest groźną konkurencją dla BLIKA.

Płatności Visa Mobile dostępne dla klientów kolejnych banków

Klienci Nest Banku mogą korzystać z płatności Visa Mobile już od ponad sześciu tygodni. Teraz do tego grona mają możliwość dołączyć klienci Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS, ponieważ Grupa BPS ogłosiła dziś wdrożenie tego rozwiązania w swoich strukturach.

Visa Mobile to prosty sposób płatności za zakupy w internecie, który nie wymaga podawania danych karty płatniczej – wystarczy podać swój numer telefonu i zatwierdzić płatność na smartfonie. Grupa BPS zapewnia, że jest on tak samo bezpieczny jak inne metody płatności. W przypadku problemów klienci mogą skorzystać z procedury chargeback – bank płacącego może próbować odzyskać od sprzedawcy pieniądze za wadliwe albo niedostarczone zakupy opłacone kartą Visa.

płatności Visa Mobile Grupa BPS Bank BPS
źródło: Grupa BPS
Sądzę, że na rynku, na którym ponad osiemdziesiąt procent konsumentów deklaruje, że używa kart do płatności w internecie łatwość i szybkość płatności z wykorzystaniem Visa Mobile mogą mieć duże znaczenie dla dalszego upowszechniania zakupów on-line. Niosą one korzyści zarówno dla sprzedawców jak i konsumentów.Adrian Kurowski, Dyrektor Visa w Polsce

Jak zacząć korzystać z płatności Visa Mobile?

Należy zacząć od tego, że usługa jest w pełni bezpłatna, a korzystający z niej klienci nie będą musieli płacić prowizji ani żadnych opłat dodatkowych. Aby zacząć z niej korzystać, należy pobrać program Visa Mobile ze sklepu z aplikacjami na smartfon (na Androida ze Sklepu Google Play, na iOS z Apple App Store), a następnie dodać do swojego portfela aktywną kartę płatniczą Visa, wydaną przez jeden z Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS lub Bank BPS.

Dodanie karty do portfela nie zajmuje wiele czasu i nie jest skomplikowane – aplikacja przeprowadza przez ten proces krok po kroku. W jego trakcie należy podać numer karty, adres e-mail i numer telefonu, a także zabezpieczyć dostęp do aplikacji za pomocą kodu PIN lub biometrii. Później można już płacić za zakupy, ale trzeba pamiętać, że Visa Mobile umożliwia tylko płacenie w sklepach internetowych – w stacjonarnych już nie.

Warunki korzystania z systemu Visa Mobile (PDF)

Visa Mobile to groźny konkurent dla BLIKA

Aktualnie pozycja BLIKA jest niezagrożona, bowiem według najnowszych danych aktywnie korzysta z niego ponad 10,5 mln użytkowników (jest dostępny dla klientów 18 banków w Polsce) i jego popularność stale rośnie, do czego skutecznie przyczynia się również loteria BLIKOMANIA.

Jego wielką zaletą jest nie tylko dostępność, ale też wygoda korzystania – wystarczy wpisać 6-cyfrowy kod z aplikacji banku i zatwierdzić płatność (w internecie i sklepach stacjonarnych). Co więcej, można dodać sklep internetowy do zaufanych i wówczas przy kolejnych zakupach nie trzeba już wpisywać kodu, wystarczy jedynie potwierdzić płatność na smartfonie. Ponadto od niedawna BLIKIEM można płacić również zbliżeniowo, podobnie jak plastikową kartą czy Google Pay bądź Apple Pay.

płatności zbliżeniowe BLIKIEM PKO BP
źródło: PKO BP

I chociaż Visa Mobile wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji na smartfonie, to również jest bardzo wygodną i szybką metodą płatności. Ponadto niewykluczone, że Visa za jakiś czas, gdy usługa będzie dostępna dla jeszcze większej liczby klientów, przygotuje specjalną akcję z benefitami, aby zachęcić klientów do korzystania z Visa Mobile.

BLIK nie może więc czuć się pewnie, jednak dopiero czas pokaże, czy Visa Mobile zdoła osłabić jego pozycję na rynku. Szanse na to na pewno są, i to niemałe.