Apple Pay Google Pay płatności zbliżeniowe
(fot. pexels.com)

Apple Pay zadba o bezpieczeństwo transakcji użytkowników kart Visa

Transakcje z użyciem Apple Pay od teraz staną się dla wielu osób jeszcze bezpieczniejsze. Wszystko za sprawą udostępnienia posiadaczom kart Visa funkcji „Rozszerzone zapobieganie oszustwom”, która wykorzystuje szerszy pakiet informacji na temat użytkownika dokonującego płatności, co ma na celu utrudnienie dokonywania oszustw.

Apple Pay staje na wysokości zadania

Muszę przyznać, że od kiedy mój bank obsługuje płatności poprzez Apple Pay, do portfela zaglądam wyłącznie po kartę miejską, którą muszę od czasu do czasu doładować. Wygoda płacenia za pomocą iPhone’a jest świetna, o czym świadczy popularność zbliżeniowych płatności mobilnych w naszym kraju. Według statystyk ponad 7 milionów Polaków i Polek płaci za pomocą smartfona lub smartwatcha.

Duża popularność zwiększa również zainteresowanie oszustów. Ci – niestety – nigdy nie śpią, wykorzystując każdą możliwą okazję. Dzięki nowym zabezpieczeniom w Apple Pay, ewentualne próby oszustwa mogą stać się to o wiele trudniejsze.

Od teraz posiadacze kart Visa będą mogli korzystać z Rozszerzonego Zapobiegania Oszustwom, a więc funkcji, która analizuje dane dotyczące Apple ID, urządzenia oraz lokalizacji. Informacje te wykorzystywane są w ocenie ryzyka oszustwa, o czym Apple informuje sieć kart płatniczych.

Rozszerzone zapobieganie oszustwom w usłudze Apple Pay
fot. Tabletowo.pl

Użytkownicy kart wydanych przez Visa zaczęli otrzymywać powiadomienia na temat udostępnienia tej funkcji w aplikacji Wallet. Po kliknięciu na przycisk wyświetlany pod komunikatem otwiera się zaktualizowana polityka prywatności usługi Apple Pay, gdzie można przeczytać więcej na temat rozszerzonej ochrony.

W przypadku kart obsługujących rozszerzone zapobieganie oszustwom, gdy próbujesz dokonać transakcji w Internecie lub w aplikacji, Twoje urządzenie zanalizuje dane dotyczące Twojego Apple ID, urządzenia i lokalizacji (jeśli masz włączone usługi lokalizacji), aby opracować oceny zapobiegania oszustwom, które są wykorzystywane przez Apple w celu identyfikacji i zapobiegania oszustwom. Apple będzie udostępniać oceny dotyczące zapobiegania oszustwom oraz informacje o Twojej transakcji (takie jak kwota zakupu, waluta i data) sieci Twojej karty płatniczej w celu zapobiegania oszustwom. Po pierwszym dodaniu karty do Apple Pay oraz pierwszej próbie dokonania transakcji w Internecie lub w aplikacji otrzymasz powiadomienie, że Twoja karta skutecznie zapobiega oszustwom. Aby zapobiec udostępnianiu sieci kart płatniczych ocen dotyczących zapobiegania oszustwom, możesz wybrać inną kartę.

Polityka prywatności usługi dostępna na stronie wsparcia Apple wciąż nie została zaktualizowana. Powinno się to zmienić w ciągu najbliższych dni.

To niejedyne zabezpieczenia

Warto przy okazji podkreślić, że analiza Apple ID czy lokalizacji użytkownika to niejedyne zabezpieczenia, które są wykorzystywane w usłudze Apple Pay. Są to jedynie dodatkowe elementy, które poszerzą pakiet informacji przetwarzanych w trakcie autoryzacji.

Producent podkreśla, że w celu zapobiegania oszustwom wystawcy kart przekazywane są również informacje na temat imienia, nazwiska i adresu powiązanego z Apple ID, położenie w momencie dodania karty do Portfela, a także ogólne dane statyczyczne dotyczące poprzednich kart i płatności w usłudze Apple Pay.

Użytkownicy, którzy otrzymali komunikat o udostępnieniu rozszerzonej ochrony na ich karcie mogą już korzystać z dodatkowych zabezpieczeń podczas płatności z użyciem Apple Pay. Dzięki nim ryzyko utraty pieniędzy z konta powinno być o wiele niższe, zwiększając ogólne bezpieczeństwo płatności mobilnych.