smartfon Xiaomi 12 Pro smartphone
Xiaomi 12 Pro (źródło: Xiaomi)

Xiaomi 13 Pro na pierwszym zdjęciu. Zdradza bardzo dużo

Kiedy zadebiutuje Xiaomi 13 Pro? Tego jeszcze nie wiemy, aczkolwiek mamy pewne wskazówki na temat terminu premiery. Wiadomo natomiast, choć na razie tylko połowicznie, jak będzie wyglądać nadchodzący flagowiec chińskiego giganta.

Pierwsze zdjęcie Xiaomi 13 Pro wyciekło przedpremierowo do sieci

Jeżeli oczekiwaliście rewolucji, to nie ten adres – szukajcie gdzieś indziej. Xiaomi nie planuje wprowadzać diametralnych zmian w designie swojego flagowca. Producent właściwie nie zdecydował się na żadne widoczne zmiany, gdyż – jak przedstawia zdjęcie Xiaomi 13 Pro, które przedpremierowo wyciekło do sieci – smartfon będzie wyglądał identycznie jak jego bezpośredni poprzednik, tj. Xiaomi 12 Pro.

smartfon Xiaomi 13 Pro smartphone MIUI 14
(źródło: xiaomiui)

Skąd wiadomo, że to Xiaomi 13 Pro, a nie Xiaomi 13? Tutaj trzeba przywołać poprzednie informacje, według których tylko model z dopiskiem „Pro” w nazwie otrzyma obustronnie zakrzywiony ekran, podczas gdy wersja podstawowa zostanie wyposażona w płaski wyświetlacz, o nieco większej przekątnej niż w Xiaomi 12.

Zdjęcie Xiaomi 13 Pro zdradza również, że smartfon nosi oznaczenie 2210132C i nazwę kodową nuwa oraz ma zainstalowany system Android 13 z interfejsem MIUI 14, zatem można spodziewać się, że nowe wydanie interfejsu zostanie zaprezentowane wraz z nową generacją flagowców.

Ponadto na zdjęciu widać informację o 12 GB RAM + 3 GB dodatkowej pamięci operacyjnej oraz procesorze o maksymalnej częstotliwości taktowania 3,0 GHz, którym – jak wszystko wskazuje – okaże się Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Należy się jednak spodziewać, że w sprzedaży pojawią się również inne konfiguracje pamięciowe.

Co jeszcze zaoferuje Xiaomi 13? Kiedy premiera Xiaomi 13?

Specyfikacja nadchodzących flagowców wciąż w większości jest spowita tajemnicą, jednak pojawiły się już informacje, że wersja z dopiskiem „Pro” otrzyma 6,7-calowy ekran o rozdzielczości 2K z funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 120 Hz, podczas gdy wariant podstawowy 6,36-calowy, płaski wyświetlacz, także z odświeżaniem do 120 Hz, ale z już nieco niższą rozdzielczością (prawdopodobnie 1,5K).

Ponadto pojawiły się też doniesienia, że Xiaomi 13 Pro otrzyma trzy aparaty o rozdzielczości 50 Mpix (podobnie jak Xiaomi 12 Pro), natomiast model podstawowy dwa (podczas gdy Xiaomi 12 ma tylko jeden). Do tego, zapewne już nieco później, na rynku pojawi się także wersja z dopiskiem „Ultra”, która – jak zadeklarował CEO Xiaomi – ma być dostępna globalnie.

Data premiery Xiaomi 13 wciąż nie jest znana, ale w przeszłości pojawiły się informacje, że smartfony z nowej generacji flagowców chińskiego giganta mogą zostać zaprezentowane już w listopadzie 2022 roku, niedługo po debiucie procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, którego spodziewamy się 15 listopada 2022 roku, pierwszego dnia wydarzenia Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2022.