maszt stacja bazowa nadajnik Orange logo
fot. Pixabay

Pierwsi operatorzy już korzystają z sieci Orange

Orange ponad rok temu zapowiedziało, że udostępni swoją sieć mobilną innym operatorom. Dziś pochwaliło się, że pierwsi już korzystają z możliwości takiej współpracy, a następni zainteresowani ustawiają się w kolejce.

Pierwsi operatorzy wirtualni już korzystają z sieci mobilnej Orange

Orange jest jednym z czterech operatorów infrastrukturalnych (MNO) w Polsce – obok Play, Plus i T-Mobile. I podobnie jak ten ostatni, przez długi czas nie udostępniał innym operatorom możliwości korzystania ze swojej sieci (nie licząc marek-córek, ale to nie MVNO). Francuski telekom zmienił jednak swoją strategię i już w grudniu 2021 roku ogłosił, że inni operatorzy będą mogli korzystać z jego sieci od pierwszej połowy 2022 roku.

Orange MVNO

Warto przypomnieć, że około dekadę temu w Polsce funkcjonowali operatorzy wirtualni, korzystający z sieci mobilnej Orange (np. MyAvon), lecz wszyscy zakończyli działalność i przez długi czas francuski telekom nie wchodził w podobne relacje z żadnymi partnerami. Postanowił to jednak zmienić i już widać pierwsze efekty nowej strategii.

Orange poinformowało dziś, że z usług MVNO korzysta już pięciu operatorów wirtualnych (niestety nie podano ich nazw), a kolejnych 30 zdecydowało się przetestować dostępne rozwiązania i rozważa nawiązanie współpracy. Maciej Nowhoński, członek zarządu Orange ds. Rynku Hurtowego i Sprzedaży Nieruchomości, powiedział, że rozwój współpracy międzyoperatorskiej pozwala efektywniej wykorzystywać potencjał naszej infrastruktury.

strategia Orange Polska .Grow
źródło: Biuro prasowe Orange Polska

To dopiero początek

Jak zostało przed chwilą wspomniane, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z Francuzami jest kilkudziesięciu operatorów. Nie będą oni jednak siedzieć i cierpliwie czekać na kolejnych partnerów – zamierzają w pocie czoła pracować nad wdrażaniem rozwiązań, które zachęcą kolejne firmy do podpisania umowy na usługi MVNO.

Zapowiedziano, że w 2023 roku oferta mobilna dla operatorów wirtualnych zostanie rozszerzona o eSIM, publiczne IP statyczne i dynamiczne oraz APN Prywatny. Dzięki temu zainteresowani MVNO będą mogli przygotować ofertę, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, w tym również biznesowych.

Według Orange, dzięki udostępnieniu sieci mobilnej operatorzy mogą tworzyć własne oferty konwergentne, łączące zarówno telefonię komórkową, jak i internet światłowodowy, które będą dostępne w „konkurencyjnej cenie”. Ponadto klienci docenią wygodę, jaką da im możliwość opłacenia dostępu do wszystkich usług za pośrednictwem jednej faktury.