smartfon Xiaomi 13 smartphone
Xiaomi 13 (źródło: Xiaomi)

Jest nowa, zaskakująca data premiery Xiaomi 13 i MIUI 14. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda

Pierwsze, flagowe smartfony z serii Xiaomi 13 miały zadebiutować 1 grudnia 2022 roku, lecz ich premierę odwołano, ponieważ dzień wcześniej zmarł Jiang Zemin, były przywódca Chin i cały kraj pogrążył się w żałobie (m.in. strona główna Xiaomi w Chinach przybrała czarno-białe barwy). Teraz producent podał nową datę premiery, która jest zaskakująca.

Nowa, oficjalna data premiery Xiaomi 13 i 13 Pro oraz MIUI 14

Wczoraj w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje na temat daty premiery nowych flagowców Xiaomi – w aplikacji Mi Store dostrzeżono baner z informacją, że producent zaprezentuje je w najbliższą niedzielę, 11 grudnia 2022 roku. Firma jednak nie potwierdzała tego przez wiele godzin, ani na swojej oficjalnej stronie internetowej, ani oficjalnym profilu w serwisie społecznościowym Weibo.

11 grudnia, z uwagi na fakt, że to niedziela, wydawał się nieprawdopodobnym terminem prezentacji tak ważnych dla producenta smartfonów oraz nowego MIUI. Zdecydowana większość topowych urządzeń (i nie tylko) jest prezentowana na tygodniu, tj. od poniedziałku do piątku – trudno nam było uwierzyć w niedzielną premierę. Tymczasem dziś Xiaomi oficjalnie potwierdziło, że prezentację Xiaomi 13 i 13 Pro oraz MIUI 14 zaplanowano na 11 grudnia 2022 roku – konferencja rozpocznie się o godzinie 12:00 czasu polskiego (19:00 chińskiego).

Podczas niedzielnej konferencji zobaczymy jednak nie tylko nowe flagowce i kolejne wydanie MIUI, ale też m.in. smartwatch Xiaomi Watch S2, słuchawki bezprzewodowe Xiaomi Buds 4 i mini-PC Xiaomi Mini Host.

Specyfikacja Xiaomi 13 i 13 Pro jest już znana

Xiaomi 13 i 13 Pro będą pierwszymi smartfonami Xiaomi z najnowszym, topowym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 oraz pamięciami RAM LPDDR5X i flash UFS 4.0. Ponadto podstawowy model otrzyma 6,2-calowy (płaski) ekran o rozdzielczości 1,5K, natomiast wersja z dopiskiem „Pro” 6,7-calowy 2K (obustronnie zakrzywiony).

Oba smartfony z serii Xiaomi 13 zaoferują też aparat z matrycą 32 Mpix na przodzie i po trzy na tyle, z tą różnicą, że w Xiaomi 13 Pro wszystkie będą miały rozdzielczość 50 Mpix (w tym jeden dostanie 1-calowy sensor Sony IMX989), a w podstawowym modelu „tylko” dwa. Producent oficjalnie zapowiedział, że na pokładzie nadchodzących flagowców znajdzie się też 75-mm teleobiektyw Leica z przysłoną f/2.0, a w Xiaomi 13 Pro dodatkowo soczewki będą w nim ruchome.

Niestety, tak świetnie wyposażone smartfony nie będą tanie – zapowiadane ceny Xiaomi 13 nie należą do niskich.