smartfon vivo X100 smartphone
vivo X100 (źródło: vivo)

Które smartfony są dziś najbardziej wydajne?

Snapdragon 8 Gen 3 był zapowiedzią topowej wydajności i najlepszych osiągów dla smartfonów w 2024 roku. Okazuje się, że w maju Qualcomm musiał poniekąd uznać wyższość swojego rywala, przynajmniej jeśli chodzi o ranking AnTuTu.

Wydajnościowe bestie według AnTuTu

Wraz z końcem kwietnia, rankingi udostępnianie przez AnTuTu Benchmark nie pozostawiały wątpliwości, jaki smartfon wybrać, jeżeli zależy nam na jak najwyższej mocy urządzenia. Aż siedem z dziesięciu urządzeń prezentowanych w tabelce prężyło muskuły dzięki mocy układu mobilnego Snapdragon 8 Gen 3. Wyjątkiem było vivo X100, iQOO Neo 9 Pro oraz Vivo X100 Pro, które zaufały SoC Dimensity 9300 i uplasowały się, kolejno, na dziewiątym, siódmym i piątym miejscu.

Z nadejściem kolejnego miesiąca lista musiała zostać zaktualizowana. Jak prezentuje się topka najwydajniejszych smartfonów maja 2024 roku?

Okazuje się, że tym razem złoty i srebrny medal za wydajność przypadł smartfonom wyposażonym w układy mobilne MediaTeka. Pierwsze miejsce zajął Vivo X100s, wyposażony w chip Dimensity 9300+, czyli podkręconą jednostkę z większą mocą przerobową, jeżeli chodzi o zadania dedykowane AI. Na drugim miejscu uplasował się Oppo Find X7 z bazowym Dimensity 9300.

najwydajniejsze flagowe smartfony maj 2024
Najwydajniejsze flagowe smartfony w maju 2024 roku. (Źródło: AnTuTu)

Co ciekawe, zestawiając te urządzenia z ROG Phone 8 Pro, kwietniowym zwycięzcą rankingu, musiałyby one zadowolić się, kolejno, srebrnym i brązowym medalem – wynik telefonu gamingowej marki Asusa był wyższy o prawie 15 tysięcy punktów względem Vivo X100s.

Niemniej jednak, jest to świetny miesiąc dla MediaTeka – poprzednim razem najlepsze miejsce, na jakie mógł liczyć, to piąta lokata, wywalczona przez Vivo X100 Pro, i trzech reprezentantów w TOP 10. Teraz w stawce jest aż pięć smartfonów z SoC Dimensity.

Na średniej półce smartfonów stabilnie

Jeżeli chodzi o urządzenia na nieco szczuplejszą kieszeń, o majowym rankingu trudno powiedzieć coś przełomowego. Okazuje się bowiem, że pierwszych sześć miejsc nie zmieniło się ani trochę. Ponownie najlepszy okazał się OnePlus Ace 3V, a za nim Realme GT Neo 6 SE oraz Redmi K70E.

Dopiero na siódmej lokacie iQOO Z8 zamienił się miejscami z modelem Neo 7 Se, Redmi Note 12T Pro spadł o jedno oczko i zamyka stawkę, a na dziewiąte miejsce wpadło Oppo K12 5G.

najwydajniejsze smartfony ze średniej półki maj 2024
Najwydajniejsze smartfony ze średniej półki w maju 2024 roku. (Źródło: AnTuTu)

Wygląda na to, że MediaTek odrabia straty do Qualcomma na flagowej półce i radzi sobie coraz lepiej. W październiku 2024 roku amerykański producent układów mobilnych zaprezentuje Snapdragona 8 Gen 4 i wyścig o pierwsze miejsce w benchmarkach zacznie się na nowo.

Przed nami jeszcze jednak kilka rankingów z obecnymi SoC i ciekawi mnie, jak będzie zmieniał się rozkład sił przez następne miesiące.