OnePlus 12 (fot. Jakub Kordasiński | Tabletowo.pl)

Te smartfony to wydajnościowe bestie. Łączy je jedna cecha

Smartfony z roku na rok stają się coraz wydajniejszymi urządzeniami, przez co spokojnie możemy już mówić o tym, że w naszych kieszeniach nosimy dosłownie małe komputery. AnTuTu Benchmark opublikował ranking najwydajniejszych urządzeń w kwietniu 2024 roku. Zdecydowanym królem tego zestawienia jest jeden producent procesorów.

Które smartfony są najwydajniejsze? Według AnTuTu właśnie te

Najnowsze zestawienie, opublikowane przez AnTuTu Benchmark, obejmuje cały ubiegły miesiąc, czyli kwiecień. Firma zaprezentowała dwa rankingi – jeden z nich, zdecydowanie najciekawszy, obejmuje właśnie te najbardziej wydajne, topowe smartfony, drugi zaś te plasujące się na nieco niższym segmencie.

W zasadzie najciekawszym aspektem tego rankingu jest fakt, że aż siedem z dziesięciu urządzeń, które objęło zestawienie, to telefony napędzane przez procesor Snapdragon 8 Gen 3. Pozostałe trzy są wyposażone w jeden konkretny procesor MediaTeka.

I tak oto, pierwszą dziesiątkę wydajnościowych bestii otwiera OnePlus 12, którego sercem jest właśnie wspomniany, obecnie najmocniejszy układ Qualcomma. Oczko nad nim uplasował się Vivo X100 – ten z kolei, dla odmiany, bazuje na procesorze MediaTek Dimensity 9300. Nad nim ponownie znalazło się urządzenie ze Snapdragonem 8 Gen 3, którym jest Oppo Find X7 Ultra.

Kolejne trzy miejsca w rankingu to znów przeplatanka – na siódmym miejscu znalazł się IQOO Neo9 Pro (Dimensity 9300), pozycję wyżej IQOO 12 Pro ze Snapem 8 Gen 3, zaś pierwszą piątkę otwiera Vivo X100 Pro, napędzany MediaTekiem Dimensity 9300.

Najwydajniejsze telefony kwietnia 2024 według AnTuTu Benchmark (źródło: AnTuTu)

Pierwsze cztery pozycje zestawienia to już absolutna dominacja firmy Qualcomm. Zaczynając od dołu, czyli czwartego miejsca, najwydajniejszymi smartfonami na świecie są Vivo X Fold 3 Pro, RedMagic 9 Pro+, IQOO 12 oraz numer jeden, czyli Asus ROG Phone 8 Pro, z wynikiem 2120210 punktów. Wszystkie te cztery telefony łączy procesor Snapdragon 8 Gen 3.

W innym rankingu także króluje Qualcomm

Znacznie inaczej wygląda to drugie przygotowane przez AnTuTu zestawienie, obejmujące smartfony średniopółkowe. Tu już bowiem sześć z dziesięciu ujętych w rankingu urządzeń zawdzięcza swoją wydajność procesorom tajwańskiej firmy MediaTek, która coraz śmielej poczyna na rynku. 

Dziesiątą pozycję w zestawieniu zajął OnePlus Ace (Dimensity 8100 Max), nad nim ulokował się Redmi Note 12T Pro z procesorem Dimensity 8200 Ultra, a trzy kolejne miejsca to smartfony z układem Dimensity 8200 – IQOO Z8, IQOO Neo7 SE i Oppo Reno 11 5G.

Pierwszą piątkę najwydajniejszych średniaków otwierają już dwa urządzenia z procesorem Qualcomma, a konkretniej Snapdragonem 7+ Gen 2, którymi są Redmi Note 12 Turbo i realme GT Neo5 SE.

Na najniższym miejscu podium znalazł się napędzany MediaTekiem Dimensity 8300 Ultra model Xiaomi Redmi K70E, natomiast kolejno drugą i pierwszą lokatę tego zestawienia piastują smartfony ze Snapem 7+ Gen 3, a mowa o realme GT Neo6 SE i OnePlus Ace 3V.

Jak więc widzimy, firma Qualcomm zdecydowanie dominuje w obu zestawieniach, jeśli chodzi o najwydajniejsze urządzenia, zajmujące najwyższe pozycje w obu segmentach. Jeeśli brać pod uwagę całe rankingi, to MediaTek zgarnął nieco więcej lokat wśród smartfonów średniopółkowych.