iPhone iOS aktualizacja Apple logo fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

Apple wydaje nową wersję iOS. Kiedy premiera iPhone 14?

Apple udostępniło zestaw aktualizacji do swoich urządzeń, w tym iOS 15.6.1 i iPadOS 15.6.1. Co więcej, dowiedzieliśmy się, aczkolwiek tutaj nieoficjalnie, że iPhone’y 14 mogą zostać zaprezentowane wcześniej niż dotychczas sądziliśmy.

iOS 15.6.1 i iPadOS 15.6.1 – niewielkie aktualizacje, które należy szybko pobrać

Z pewnością większość użytkowników iUrządzeń czeka na wydanie tegorocznych, dużych aktualizacji – iOS 16, iPadOS 16 czy watchOS 9. Zanim jednak będzie można pobrać stabilne wersje, to warto pospieszyć się z zainstalowaniem najnowszych poprawek bezpieczeństwa.

Jak informuje Apple, iOS 15.6.1, a także iPadOS 15.6.1 zawierają ważne poprawki zabezpieczeń i są zalecane dla wszystkich użytkowników. Dość skromne informacje, wyświetlane na ekranach iPhone’ów czy iPadów podczas pobierania tych aktualizacji, nie zdradzają jednak zbyt wielu szczegółów.

iOS 15.6.1
(fot. Tabletowo.pl)

Warto jednak sięgnąć trochę głębiej, bowiem okazuje się, że w systemach Apple znaleziono poważne luki bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystane do przeprowadzania ataków na użytkowników. Wspomniane luki zostały odkryte w jądrze i kodzie silnika WebKit. Zaleca się jak najszybsze pobranie aktualizacji, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami.

Na iPhonie 12 Pro aktualizacja iOS 15.6.1 wymaga pobrania niecałych 265 MB. W przypadku innych modeli rozmiar pliku może być inny.

watchOS 8.7.1 i macOS 12.5.1 – tutaj także Apple wprowadza tylko poprawki

Jeśli chodzi o watchOS 8.7.1, to możliwe, że mamy do czynienia z aktualizacją skierowaną tylko na jeden model Apple Watcha. Nie widzę jej na moim Watch series 6, a także nie widzi jej sporo innych właścicieli smartwatcha z Cupertino.

Warto tutaj zauważyć, że informacje, które znalazły się na iClarified, sugerują, że opisywana aktualizacja przeznaczona jest dla Apple Watch series 3. Ma ona rozwiązywać problem, który u niektórych użytkowników powodował nieoczekiwane ponowne uruchomienie smartwatcha.

macOS 12.5.1
(fot. Tabletowo.pl)

Natomiast macOS 12.5.1 najwidoczniej skierowany jest do wszystkich wspieranych Maków. Tutaj, podobnie jak w przypadku aktualizacji iOS i iPadOS, mamy do czynienia z załataniem luk bezpieczeństwa w jądrze i silniku WebKit. Zalecane jest możliwe jak najszybsze pobranie aktualizacji.

iPhone 14 wcześniej niż sądziliśmy?

Kilka źródeł, które można uznać za wiarygodne, twierdzi, że premiera iPhone’ów 14 odbędzie się już 7 września. Nie nastawiałbym się jednak na to, że data zostanie potwierdzona przez Apple.

Mark Gurman z Bloomberga, który może pochwalić się bliskimi kontaktami w Apple, sugeruje, że najbliższa konferencja firmy z Cupertino odbędzie się właśnie 7 września. Wówczas sprzedaż „Czternastek” miałaby ruszyć 16 września. Taką samą datę wskazuje Max Weinbach z serwis 9to5Mac, powołując się na własne źródło tych rewelacji.

smartfon Apple iPhone 14 Pro smartphone
(fot. Jon Prosser, Ian Zelbo)

Nie należy wykluczać scenariusza, że faktycznie konferencja zostanie zorganizowana już na początku września, ale pojawiają się tutaj wątpliwości. Po pierwsze, Apple przeprowadza konferencje zazwyczaj we wtorki, a 7 września to środa. Po drugie, wcześniejsze informacje wskazują na datę 13 września (wtorek).

O co może więc chodzić? Możliwe, że Apple specjalnie wypuściło nieprawdziwą informację, aby w ten sposób wychwycić źródła przecieków. Firma już wcześniej stosowała podobną politykę, gdy przykładowo pojawiły się rewelacje na temat iPhone OS.