iPhone OS. (fot. Tabletowo.pl)

iPhone OS zastąpi iOS? Apple ma szykować zmianę nazwy

Właściciele iPhone’ów nie będą już korzystać z iOS. Podobno na ich smartfonach zostanie zainstalowany iPhone OS.

System operacyjny iPhone’ów początkowo nosił inną nazwę

Z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w historii telefonów komórkowych i smartfonów miało miejsce 9 stycznia 2007 roku w San Francisco. Wówczas, podczas konferencji Apple, Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a. Były dyrektor generalny, omawiając oprogramowanie na nowym smartfonie, stwierdził, że iPhone działa pod kontrolą OS X i pozwala na uruchamianie aplikacji klasy desktop.

Nazwa OS X tylko przez chwilę towarzyszyła iPhone’owi. Już w dniu premiery użyto określenia iPhone OS. Na kolejną zmianę nie trzeba było długo czekać. W 2010 roku, gdy firma z Cupertino wprowadziła pierwszego iPada, system operacyjny dla smartfonów i tabletów nazwano iOS.

Apple może powrócić do nazwy iPhone OS

Jon Prosser, który ma na koncie już wiele sprawdzonych przecieków dotyczących planów Apple i jak najbardziej jego informacje można uznać za wiarygodne, opublikował na Twitterze post sugerujący porzucenie nazwy iOS. Firma Tima Cooka ma podobno powrócić do poprzedniego określenia – iPhone OS.

Niewykluczone, że zmiana nastąpi już niebawem. Na początku przyszłego tygodnia odbędzie się konferencja WWDC, na której Apple pokaże nowe wydania swoich systemów operacyjnych. Możliwe, że wówczas dowiemy się, że użytkownicy nie otrzymają aktualizacji do iOS 14, ale do iPhone OS 14.

Nie byłaby to jedyna zmiana wprowadzono przez Apple w ciągu ostatnich lat. W zeszłym roku zespół Tima Cooka zdecydował się na używanie nazwy iPadOS dla systemu operacyjnego przeznaczonego dla tabletów.

Warto zauważyć, że przejście na iPhone OS pasowałoby do nazewnictwa stosowanego w przypadku innych systemów operacyjnych z Cupertino:

  • iPadOS – system operacyjny dla iPadów,
  • macOS – system dla komputerów Mac,
  • watchOS – system operacyjny dla Apple Watcha,
  • tvOS – system operacyjny dla przystawki Apple TV.

Jeśli Apple faktycznie zdecyduje się na nową nazwę, to nie wiadomo, jak postąpi w kwestii iPoda touch. Możliwe, że nie jest to już na tyle znaczące urządzenie dla zespołu Tima Cooka, aby tworzyć dla niego oddzielną nazwę systemu operacyjnego. iPod touch może więc działać pod kontrolą iPhone OS.