Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Android 13 logo
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl / Google

Android dogoni iOS po 6 latach, ale nawet tego nie zauważysz

Niedawna premiera systemu Android 13 to wielki krok dla korporacji z Mountain View. Poprawki bezpieczeństwa jakości cyfrowego dobrostanu, a także zacieśnienie współpracy między różnymi urządzeniami to niewątpliwe główne atuty nowego systemu Google. Jest jednak pewne pole, na którym firma wreszcie dogoni Apple oraz serce smartfonów z Kalifornii, czyli iOS.

Android potrzebuje więcej bitów

Pierwsza wskazówka wydaje się nieoczywista, lecz nabiera ona znaczenia w szerszym kontekście. Poznajcie projekt o kryptonimie Tangor. Mishaal Rahman – redaktor portalu Esper – wierzy, iż ten fragment kodu odnosi się do tabletu z serii Google Pixel. Jest to sprawa o tyle ciekawa, iż to urządzenie jako pierwsze miałoby porzucić wsparcie dla aplikacji 32-bitowych. Jego premiera została zapowiedziana przez Google na 2023 rok.

Jeżeli reszta producentów smartfonów poszłaby tym śladem, użytkownicy nawet nie zwróciliby na to uwagi, z dość prostego powodu. Od 2019 roku wymogiem każdej aplikacji pojawiającej się w Sklepie Google Play jest to, by również działała w trybie 64-bitowym.

Mało tego – gdy korzystamy ze aplikacji 32-bitowych, system może wysłać powiadomienie o konieczności aktualizacji przez producenta. Dzieje się tak, gdy mówimy już o plikach .APK wycofanych ze sklepu Google. To między innymi dlatego kompatybilność starszych gier z tej platformy jest dość umowna, nawet jeśli to dalej jest Android.

el Tablet jako pierwszy może wykorzystać Android w wersji 64-bitowej (źródło: Google)
Pixel Tablet jako pierwszy może wykorzystać system Android wyłącznie w wersji 64-bitowej (źródło: Google)

Procesory myślą podobnie

W podobny ton uderza również niedawne ogłoszenie ARM, które planuje porzucić wsparcie dla 32-bitowych aplikacji w swoich przyszłych mobilnych procesorach. Dla członków ekosystemu Apple nie jest to z kolei żadna nowość. Firma z Cupertino porzuciła 32 bity w 2017 roku, przy okazji systemu iOS 11.

Dlaczego to jest takie ważne? Cóż, obecnie nie ma żadnej potrzeby, by tworzyć aplikacje przy wykorzystaniu technologii 32 bitów. Aplikacje 64-bitowe mogą korzystać z więcej niż 4 GB pamięci wirtualnej jednocześnie, co długoterminowo przyspiesza wykonywane przez nie procesy. Dobrze więc wiedzieć, że po 6 latach Android powoli dołącza w tym zakresie do iOS.