Samsungi już nie są najpopularniejsze. Huawei jest teraz Numerem Jeden!

Składane smartfony nie są już nowością na rynku, a producenci coraz chętniej i częściej wypuszczają takie modele. Dotychczas w tym segmencie niepodzielnie królował Samsung, ale Counterpoint Research opublikował raport, z którego wynika, że koreański gigant został zrzucony z tronu przez Huawei!

Huawei zrzucił Samsunga z tronu

Przez 5 lat Samsung królował na światowym rynku składaków. Począwszy od Samsunga Galaxy Fold z 2019 roku, przez Galaxy Z Flip z 2020 roku, aż po kolejne wersje tych modeli, które miały różne nowości i usprawnienia. Rok temu koreański gigant miał 58% udział w dostawach składaków, podczas gdy Huawei zaledwie 14%. Chińskiej firmie trudniej jest konkurować na globalnym rynku od czasu sankcji nałożonych przez USA.

Teraz się to jednak zmieniło – w 1. kwartale 2024 roku chińska marka miała aż 35% udziałów w dostawach, podczas gdy Samsung zaledwie 23%. Taki obrót spraw jest spowodowany m.in. dobrym odbiorem modeli Huawei Mate X5 oraz Huawei Pocket 2, a także przejściem na sieć 5G w składanych modelach. Warto podkreślić, że prawdopodobnie większość dostaw jest na chińskim rynku, co jest bezpośrednio związane z sankcjami.

Honor i Motorola gonią czołówkę

Counterpoint Research podkreśla, że niemały udział w rynku miały również Honor oraz Motorola, które w tym zestawieniu zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Pierwsza z tych firm miała w 1. kwartale 2024 roku 12% udziałów, a druga jest tuż za nią z 11% udziałów w rynku. Warto podkreślić, że są to dla nich spore wzrosty – Honor odnotował wzrost o 460%, a Motorola aż o 1473%!

dostawy składanych smartfonów w pierwszym kwartale 2024 roku huawei samsung honor motorola counterpoint research
źródło: Counterpoint Research

Pozostali producenci składanych smartfonów mieli łącznie 19% udział w rynku, co akurat nikogo nie powinno dziwić. Szokuje jedynie fakt, że Samsung dał się zrzucić z tronu przez Huawei. Warto jednak pamiętać, że przytoczone wyżej dane są za pierwszy kwartał 2024 roku, a w tym roku zadebiutują dopiero (między innymi) składane modele Honor Magic V Flip, Xiaomi Mix Flip czy Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Z Fold 6.