Arm-Cortex-A925
źródło: Arm

Dzięki temu flagowe smartfony w 2025 roku będą dużo szybsze

Arm od lat produkuje układy, które wykorzystywane są m.in. we flagowych procesorach Qualcomma. Firma zaprezentowała właśnie najnowszą linię rdzeni do procesorów i układów graficznych, które pojawią się we flagowych smartfonach w przyszłym roku. Czeka nas widoczny wzrost wydajności.

Procesory flagowców czeka skok wydajności

Pierwszym przedstawicielem nowej generacji układów jest Cortex-X925, czyli następca modelu Cortex-X4. Nowy rdzeń jest oparty na architekturze Armv9.2 i, jak zapewnia producent, oferuje znaczny wzrost wydajności. W testach jednowątkowych osiąga o 36% lepsze wyniki w porównaniu do poprzedniej generacji, mierzone w szczytowej wydajności.

Z kolei w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją, która wśród producentów smartfonów stała się już trendem, jego wydajność wzrasta o 46% w porównaniu do poprzedników. Dodatkowo wyposażony jest w 3 MB pamięci podręcznej L2, co ma przełożyć się na wyższą wydajność nie tylko w grach, ale także w przetwarzaniu zdjęć i innych zadaniach.

Arm-CPU-maj-2024
źródło: Arm

Drugą z nowości jest Cortex-A725. Cechuje się on o 35% wzrostem wydajności i o 25% lepszą efektywnością energetyczną w porównaniu do Cortex-A720.

A co z mniejszym rdzeniami? Arm zaprezentował także Cortex-A520, który pozostał praktycznie niezmieniony w porównaniu z poprzednimi generacjami. Firma wspomina o 15% wzroście efektywności, ale jest to wynik optymalizacji związanych z 3 nm procesem technologicznym. Kluczową informacją jest to, że smartfony nowej generacji będą dzięki temu bardziej oszczędne pod względem zużycia baterii.

Nowe GPU dla smartfonów

Marka Arm zaprezentowała także nowy układ graficzny Immortalis-G925 przeznaczony dla smartfonów. Obecna generacja Immortalis-G720 oferuje od 10 do 16 rdzeni shaderów, podczas gdy nowy G925 obsługuje od 10 do 24 rdzeni. Nowy układ zapewnia o 37% lepszą wydajność niż jego poprzednik, jednocześnie zużywając o 30 procent mniej energii.

Portal Android Authority podkreśla, że firma wprowadza rzeczywiste ulepszenia wydajności dzięki funkcji fragment prepass. Dzięki temu nawet o 43% mniej cykli CPU jest wykorzystywanych na wątku renderowania. Oznacza to, że znacznie odciąża CPU, poprawiając jednocześnie wydajność i efektywność. Dzięki temu można spodziewać się do 72% lepszej wydajności w Call of Duty Mobile, 46% wzrostu wydajności w Diablo Immortal, 49% wzrostu w Genshin Impact oraz 46% wzrostu w Roblox.

Arm-GPU-maj-2024
źródło: Arm

Serwis podaje także, że nowe układy GPU nie trafią z pewnością do Snapdragona 8 Gen. 4, ponieważ Qualcomm korzysta z procesorów graficznych Adreno. Mogą one jednak pojawić się w nadchodzącym MediaTeku Dimensity 9400.