Google Pixel Fold
(fot. Google)

Pierwszy składany smartfon Google mógł zadebiutować na rynku wcześniej. Dlaczego tak się nie stało?

Google dopiero w 2023 roku oficjalnie zaprezentowało swój pierwszy składany smartfon. Pracownik giganta z Mountain View ujawnił jednak, że mogło być inaczej. Dlaczego tak się nie stało?

Dlaczego Google tak późno zaprezentowało swój pierwszy składany smartfon?

Pierwszy składany smartfon (ze składanym ekranem) został zaprezentowany już w 2018 roku, ale światowi giganci weszli w ten segment dopiero w lutym 2019 roku – mowa o Samsungu (Galaxy Fold) i Huawei (Mate X). Dziś jest w nim już całkiem tłoczno, a zaanonsowany 10 maja 2023 roku Pixel Fold jest najnowszym przedstawicielem tego gatunku.

Google Pixel Fold
(fot. Google)

O składanym smartfonie giganta z Mountain View mówiło się przez bardzo długi czas, a do tego przecieki wspominały o więcej niż tylko jednym urządzeniu. Finalnie firma trzy tygodnie temu oficjalnie zaprezentowała swoją pierwszą składaną konstrukcję, Pixel Fold, ale okazuje się, że Amerykanie mogli wejść na rynek tego typu smartfonów już wcześniej. Dlaczego tak się nie stało?

Ivy Ross, szef projektowania produktów sprzętowych, w ostatnim odcinku podcastu Made by Google ujawnił, że zaprezentowany w tym miesiącu Pixel Fold nie był pierwszym składanym smartfonem, który tworzono za zamkniętymi drzwiami w Kalifornii. Wcześniej trwały prace nad inną składaną konstrukcją, jednak ostatecznie anulowano ten projekt, ponieważ nie był „wystarczająco dobry”.

Czy Google wprowadzi na rynek więcej składanych smartfonów?

Powiada się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Apetyt na składane smartfony jest (relatywnie) duży, również na Pixel Fold, bowiem w amerykańskim sklepie internetowym giganta z Mountain View wyprzedano już wszystkie dostępne w przedsprzedaży egzemplarze tego modelu w kolorze Porcelain (wariant Obsidian wciąż jest dostępny).

Mówi się, że firma pracuje już nad kolejnym składanym smartfonem, ale nie chodzi tu o następcę Pixel Fold, tylko o konkurenta dla Samsunga Galaxy Z Flip, Motoroli razr, OPPO Find N2 Flip czy vivo X Flip. Jego premiera spodziewana jest jednak dopiero w 2024 roku i nie wiemy o nim zbyt wiele, a jedynie to, że jego serduchem ma zostać procesor Tensor G3.