Royole FlexPai (fot. Royole)

Oto pierwszy na świecie składany smartfon. Niespodzianka: nie stoi za nim ani Samsung, ani Huawei

Nie Samsung i nie Huawei – pierwszy na świecie składany smartfon zaprezentowała praktycznie nikomu nie znana firma z Chin, Royole. Jej FlexPai raczej jednak nie odniesie sukcesu, ponieważ wygląda paskudnie i korzystanie z niego zapewne będzie bardziej problematyczne niż wygodne.

FlexPai jest dość oryginalnym… tworem. Po złożeniu pełni rolę smartfona, natomiast po rozłożeniu tabletu. Urządzenie wyposażono w elastyczny wyświetlacz o przekątnej 7,8 cala, który składa się wpół na zewnątrz (podobno taki kierunek powoduje mniejsze naprężenia). Całość jest dość smukła – sprzęt ma grubość zaledwie 7,6 mm, czyli mniej niż Huawei Mate 20 Pro (8,6 mm) czy Samsung Galaxy S9+ (8,5 mm).

FlexPai wyposażono również w podwójny aparat 20 Mpix + 16 Mpix i wsparcie dla technologii szybkiego ładowania – zaledwie 60 minut pod ładowarką wystarczy, aby napełnić akumulator do 80%. Urządzenie podobno ma bazować na niezaprezentowanym jeszcze procesorze Qualcomm Snapdragon 8150 (którego wcześniej nazywaliśmy Snapdragonem 855), chociaż sam producent tego nie potwierdził.

Jeśli to jednak prawda, to FlexPai trafi na rynek najwcześniej na początku 2019 roku. Co ciekawe, (przed)sprzedaż tego urządzenia rozpocznie się już jutro. Klienci będą mogli wybrać jedną z trzech wersji:

  • 6 GB + 128 GB za 8999 juanów (~4820 złotych)
  • 8 GB + 256 GB za 9998 juanów (~5350 złotych)
  • 8 GB + 512 GB za 12999 juanów (~6970 złotych)
Royole FlexPai – ceny

Podejrzewam jednak, że na zamówienie FlexPai zdecydują się tylko zapaleni fani nowych technologii, ponieważ z opublikowanego przez Ice Universe na Twitterze filmu wynika, że korzystanie z tego urządzenia nie będzie zbyt wygodne. Po pierwsze – proces składania wymaga użycia siły. Po drugie – interfejs nie dostosowuje się tak szybko do nowej formy, jak można by tego oczekiwać.

Ogólnie mam wrażenie, że cały produkt jest jakąś betą i Chińczycy po prostu chcieli być pierwsi, ponieważ dzięki temu cały świat usłyszał o firmie Rouyu Technology. Co ciekawe, nie specjalizuje się ona w produkcji smartfonów i tabletów, tylko składanych wyświetlaczy, więc przynajmniej ja traktuję FlexPai jedynie jako ciekawostkę i czekam na składany smartfon z prawdziwego zdarzenia od gigantów tego segmentu.

Źródło: ITHome przez Android Authority; Royole