AYA NEO - oficjalna grafika promocyjna
AYA NEO - oficjalna grafika promocyjna

AYA NEO Air to alternatywa dla Switcha i Steam Decka

Jak się okazuje, rynek przenośnych konsol jest większy niż myśleliśmy. Do walki staje AYA NEO Air – sprzęt, który stoczy nierówny pojedynek z Nintendo Switch oraz Steam Deck. Czy ma szansę wyjść z niego zwycięsko?

Nie jedna, a dwie konsole

AYA NEO Air to pierwsza z przenośnych konsol firmy, która może się pochwalić ekranem OLED. Cechuje się on również przekątną aż 5,5 cala i rozdzielczością 1920×1080 pikseli (Full HD). Podstawowy model jest napędzany przez procesor AMD Ryzen 5 5660U. Za grafikę odpowiedzialność weźmie zaś układ AMD Radeon RX Vega 6, wzbogacony o 8 GB RAM LPDDR4 o częstotliwości taktowania 3200 MHz. Ponadto system pochwali się 128 GB pamięci SSD oraz baterią o pojemności 7350 mAh.

Podstawowy model AYA NEO Air (źródło: AYA NEO)
Podstawowy model AYA NEO Air (źródło: AYA NEO)

Odstraszać będzie na pewno cena. W swoim podstawowym wariancie AYA Neo Air została wyceniona 599 dolarów (równowartość ~2540 złotych). Nieco mniej zapłacą ci najbardziej zdecydowani, ponieważ przedpremierowa cena to 499 dolarów (równowartość ~2120 złotych).

W zakupie nie pomaga również fakt, że na rynek trafi także AYA Neo Air Pro – bogatsza wersja oryginalnego sprzętu. Jej najdroższy wariant zostanie wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 5825U, grafikę AMD Radeon RX Vega 8, aż 32 GB RAM LPDDR4 o częstotliwości taktowania 4266 MHz, 2 TB pamięci SSD oraz – co najciekawsze – czytnik linii papilarnych, umożliwiający łatwe odblokowanie urządzenia. Wszystko to w cenie 1399 dolarów (równowartość ~5950 złotych).

Niepotrzebne zamieszanie z AYA NEO Air

Co tu dużo mówić – producent nie powinien w taki sposób prezentować sprzętu, który miałby konkurować z Nintendo Switch oraz Steam Deck. W podstawowym ogłoszeniu brakuje kilku ważnych dla graczy informacji. Jakie gry będą na tym sprzęcie działać? Jakie osiągi AYA NEO Air zapewni w najbardziej popularnych grach? Siłą Steam Deck jest prosty znacznik weryfikacji pokazujący, które gry z biblioteki są kompatybilne z tym urządzeniem.

Innym problemem jest mnogość konfiguracji. Powinien być jeden, maksymalnie dwa warianty, które w prosty sposób pokazują własne zalety i cenę. AYA NEO wprowadza tu istny bałagan, pokazując aż 5 konfiguracji sprzętu! Dwa warianty – Air oraz Air Pro – które dodatkowo mogą się różnić ilością wbudowanej pamięci wewnętrznej, RAM, a nawet mocą układu graficznego, gdy mówimy o bogatszym modelu. Rozumiem łatwość konfiguracji zestawu, lecz prosty użytkownik w życiu nie połapie się w tak skomplikowanej ofercie.

A szkoda, bo sam sprzęt wygląda nawet kusząco.

AKTUALIZACJA: 02.06.2022

Gdyby konfuzji było jeszcze mało, AYA NEO zaprezentowała trzy dodatkowe, nieco słabsze konfiguracje konsolki – Air Plus – oparte o procesory Intel Alder Lake. Najtańszy model będzie kosztować 249 dolarów (~równowartość 1064 złotych) i zostanie wyposażony w procesor Alder Lake Pentium 8505.

Na rynku pojawi się też droższy wariant za 299 dolarów (~równowartość 1280 złotych). Tam już mamy nawet dostępny wybór procesora. Albo Intel Alder Lake Core i3 1215 U, albo AMD Mendocino. W przypadku każdego z wariantów urządzenia, AYA NEO zagwarantowała po 256 zniżek dla rannych ptaszków, dlatego warto mieć na uwadze te premiery. Air Plus z procesorami Intela zadebiutują już 28 grudnia 2022 roku, podczas gdy na wydanie z AMD Mendocino poczekamy do 28 lutego 2023 roku.