OnePlayerXMini (źródło: YouTube)
OnePlayerXMini (źródło: YouTube)

Następna konsola, która powalczy ze Steam Deck

Jak się okazuje, rynek przenośnych komputerów pozwalających na granie nie ogranicza się wyłącznie do sprzętu o nazwie Steam Deck. Inni producenci ostrzą sobie pazurki, by przekupić graczy niemogących jeszcze uzbroić się w konsolę od Valve. Dziełem jednego z nich jest OneXPlayer mini.

Konkurent dla Steam Deck

Fala przenośnych komputerów do grania zaczęła się jeszcze w 2016 roku, kiedy na rynku debiutowało chińskie GPD Win. Ten niszowy rynek był dominowany głównie przez azjatyckie marki. Teraz, gdy Steam Deck wyniósł ten koncept na salony branży elektronicznej rozrywki, producenci podobnych urządzeń chcą ugryźć kawałek tego tortu.

Powinno to być łatwe zadanie, zwłaszcza że rezerwując konsolę od Valve teraz, otrzymamy ją w okolicach października-listopada 2022 roku. Niestety, największym problemem jest tutaj cena. OneXPlayer mini oferuje fantastyczne podzespoły, za równie poważną kwotę – 999 dolarów (~równowartość 4250 złotych).

A to i tak zniżka związana z premierą najnowszego modelu, zawierającego procesor AMD Ryzen 7 5800U (8 rdzeni, 16 wątków, 4,4 GHz w trybie Turbo). Po okienku premierowym za urządzenie zapłacicie 1259 dolarów (~5370 złotych). Dla porównania, najdroższy model Steam Deck kosztuje 3099 złotych, zawierając przy tym 512 GB pamięci SSD NVMe. Tylko właśnie trzeba będzie zaczekać niemalże do końca 2022 roku.

Specyfikacja OneXPlayer mini

Czy warto wydać taką fortunę na przenośny komputer z funkcją konsoli? Wątpliwości budzi przede wszystkim zintegrowany układ graficzny, którym jest Radeon RX Vega 8. Ten wymusi pewne kompromisy. Producent na zwiastunie pokazuje jednak działające Cyberpunk 2077, co napawa optymizmem.

Rzućmy okiem na pełną specyfikację urządzenia. Czy jest ono lepsze od Steam Deck?

ekran7″ Full HD IPS, 1920×200, 323 PPI
procesorAMD Ryzen 7 5800U (8 rdzeni, 16 wątków, 4,4 GHz w trybie Turbo)
RAM16 GB LPDDR4
pamięć wbudowana512 GB SSD NVMe
grafikaAMD Radeon RX Vega 8
łącznośćWiFi 6, Bluetooth 5.0, 2x USB-C, 1 x USB-A 3.0, wejście 3,5 mm jack audio
głośnikistereo
bateria12600 mAh, ładowanie 65 W
system operacyjnyWindows 11
inneżyroskop, wbudowany system wibracji, ekran multitouch

Niestety, w przypadku takich urządzeń suche dane zbyt wiele nie powiedzą. Znalezione w sieci testy OneXPlayer mini dotyczą wydania z procesorem firmy Intel, dlatego też trudno się powoływać na te dane. Można jednak się spodziewać, że taka Forza Horizon 5 utrzyma 60 klatek na ustawieniach niskich lub średnich.

Tylko właśnie, czy za taką jakość chcemy zapłacić te ponad 5 tysięcy złotych? Czy natychmiastowa dostępność oraz mobilność wystarczą, aby przykryć potencjalne niedoskonałości? Wyrok byłbym w stanie wydać, mając urządzenie w ręce. A tak mogę jedynie wzruszyć biednymi, polskimi ramionami. Zwłaszcza że Steam Deck jest o wiele tańszy od OnePlayerX mini.