Mapy Google w Apple CarPlay
(fot. Tabletowo.pl)

Apple CarPlay strasznie gryzie się z Mapami Google. Patrzcie na to

Okazuje się, że iOS 16 jest niespecjalnie szczęśliwą aktualizacją dla użytkowników Apple CarPlay. Skarżą się oni na problemy z Mapami Google i Waze.

Prawie jak Android Auto

Przez dość długi czas właściciele iPhone’ów mieli powód do żartowania ze smartfonów z Androidem. Otóż w Android Auto, w przeciwieństwie do Apple CarPlay, odkrywano znacznie więcej błędów i różnych niedociągnięć. Można było odnieść wrażenie, że oprogramowanie Google, niezależnie od zainstalowanej wersji, pozostaje w fazie beta testów.

Ostatnio przybywa jednak niepokojących zgłoszeń związanych z usterkami w Apple CarPlay. Pod koniec listopada mogliśmy dowiedzieć się, że Mapy Google mają irytujący błąd. Co prawda, wtedy winna była prawdopodobnie aplikacja Google, ale należy mieć na uwadze, że jak dotąd takie błędy były prawdziwą rzadkością.

Nie minęło dużo czasu, a już przybywa zgłoszeń o kolejnym problemie, który tym razem może jednak leżeć po stronie oprogramowania Apple. Oczywiście wciąż nie możemy mówić o liczbie błędów porównywalnej do Android Auto, ale gigant z Cupertino z pewnością nie jest już nieskazitelny.

Apple CarPlay Mapy Google
Mapy Apple mogą nawet popsuć interfejs ekranu głównego w Apple CarPlay (źródło: discussions.apple.com)

Niektórzy muszą wrócić do Map Apple

Mapy Apple, nie licząc USA i kilku innych krajów, raczej nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wielu użytkowników iPhone’ów wybiera Mapy Google lub chociażby Waze. Dotyczy to również głównej nawigacji używanej w Apple CarPlay.

Serwis Autoevolution zwraca uwagę na poważne problemy z interfejsem w aplikacji Mapy Google i Waze. Użytkownicy widzą rozpikselowaną mapę i źle wyświetlane inne elementy na ekranie. Sprawia to, że korzystanie z nawigacji staje się trudne lub nawet niemożliwe.

Błąd występuje głównie w samochodach marek należących do koncernu Volkswagena w połączeniu z iPhone’ami działającymi pod kontrolą iOS 16. Nie pomaga zainstalowanie najnowszych aktualizacji iOS, systemu infotainment w samochodzie czy aplikacji, w których występuje błąd.

Warto jeszcze wspomnieć, że u niektórych użytkowników opisywany problem pojawił się już kilka miesięcy temu, ale wciąż przybywa nowych zgłoszeń. Co ciekawe, błąd nie występuje w Mapach Apple.

W związku z tym, że obecnie nie istnieje żadne w pełni działające rozwiązanie problemu, to osoby, które wciąż chcą korzystać z Apple CarPlay, muszą pogodzić się z przesiadką na Mapy Apple. Jak już jednak wspomniałem, działanie tej nawigacji w wielu krajach jest dalekie do jakości Google i trudno ją z czystym sumieniem polecić.