Huawei logo

Huawei niewielkim kosztem zapewni swoim smartfonom długie życie

Dość często zdarza się, że użytkownicy korzystają ze swoich smartfonów dłużej niż dwa lata, bo tyle najczęściej trwa cykl życia tego urządzenia. Huawei ogłosił jednak zakrojoną na szeroką skalę akcję, dzięki której posiadacze jego smart-telefonów będą mogli używać ich jeszcze przez długi czas.

Smartfony są używane stosunkowo krótko

Użytkownicy najczęściej wymieniają dotychczas używany smartfon na nowy średnio co dwa lata, ponieważ na taki okres podpisują umowę z operatorem. Stary model trafia albo do szuflady, albo jest przekazywany innej osobie, na przykład sprzedawany. Jednocześnie coraz więcej osób korzysta z urządzenia dłużej, ponieważ nie czuje potrzeby kupna nowego z uwagi na nieatrakcyjną w ich opinii ofertę na rynku.

Huawei do tej pory prawdopodobnie zależało na tym, aby sprzedawać jak najwięcej smartfonów, dlatego im częściej użytkownicy je wymieniali, tym więcej pieniędzy spływało do kasy producenta. Teraz jednak jego możliwości produkcyjne są mocno ograniczone, w związku z czym stara się utrzymać swoich klientów, ponieważ posiadacze jego smart-telefonów mogą być bardziej skłonni kupić inne urządzenia marki. A ta ma ich w swojej ofercie więcej i więcej.

Szczególnie teraz jest to szalenie istotne, w momencie, gdy producent planuje przesiadkę na HarmonyOS. Nowy system mają otrzymać nie tylko nowe smartfony, tablety i inne urządzenia z oferty marki, ale też te starsze, nawet kilkuletnie.

Huawei da swoim smartfonom drugie życie niewielkim kosztem

Pojawia się jednak pewien problem. Otóż szczególnie kilkuletnie smartfony prawdopodobnie nie dysponują wystarczającą ilością wolnej pamięci, aby wgrać system HarmonyOS, a nie wszystkim może uśmiechać się zgrywanie ich na komputer lub inny nośnik bądź do chmury (nawet jeśli producent oferuje łatwy sposób utworzenia kopii zapasowej w Chmurze Huawei).

Co zrobić w takiej sytuacji? Huawei postanowił ogłosić program fizycznego zwiększenia pamięci w już sprzedanych smartfonach. Osoby, które posiadają urządzenie z 64 GB lub 128 GB przestrzeni, mogą ją w przystępnej cenie (za 369 juanów; równowartość ~210 złotych) zwiększyć do 128 GB, 256 GB lub nawet 512 GB.

Huawei wymiana pamięci w smartfonach
źródło: Huawei Mobile

Tak, Huawei podmieni w smartfonie moduł pamięci na inny o większej pojemności, dlatego wymagana jest wizyta w autoryzowanym serwisie. Usługa będzie dostępna w Chinach i na tę chwilę nie wiadomo, czy w przyszłości zostanie rozszerzona na inne kraje.

Wśród modeli, które mogą skorzystać z tej usługi, znajdują się m.in. high-endowe modele z serii Mate 9, Mate 10, Mate 20 i Mate 30 oraz P10, P20 i P30, a także kilka generacji smartfonów z linii Nova.

Na koniec warto wspomnieć, że podobny program zwiększania pamięci w swoich smartfonach ogłosiły w przeszłości również Vivo i Meizu.