Yanosik aplikacja
(fot. Tabletowo.pl)

Yanosik wprowadza nowy moduł, który z pewnością spodoba się kierowcom

Twórcy aplikacji, która wykorzystywana jest przez sporą część polskich kierowców, pochwalili się wprowadzeniem modułu Yanosik Traffic. W założeniach ma on sprawić, że jazda po drogach będzie odbywać się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Yanosik Traffic – co to jest?

Wśród najbardziej nieprzyjemnych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać na drogach, z pewnością znajdują się różne utrudnienia, które przyczyniają się do powstawania korków. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, wybierając inną trasę, to może okazać się, że spędzimy w korku kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin. Owszem, nie zawsze możemy zjechać i ominąć korek, gdy przykładowo wypadek miał miejsce na autostradzie, ale jednak szybkie dostarczenie informacji o utrudnieniu może okazać się niezwykle przydatne.

Yanosik, aby pomóc w unikaniu takich sytuacji, wprowadził nowy moduł Traffic. Z jego wykorzystaniem użytkownicy aplikacji będą informowani o bieżących i planowanych utrudnieniach na autostradach, drogach ekspresowych oraz w największych polskich miastach.

Kierowcy dowiedzą się o robotach drogowych, wypadkach, zablokowanych wjazdach i zjazdach, zablokowanych drogach, zwiększonym natężeniu ruchu, zagrożeniach oraz utrudnieniach w ruchu związanych z różnego rodzaju wydarzeniami. Warto podkreślić, że źródłem tych komunikatów będą operatorzy dróg, m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządy Dróg w miastach.

Yanosik moduł traffic
(fot. Yanosik)

Bez stania w korku na autostradzie

Wypadek, a przy dużym natężeniu ruchu nawet roboty drogowe, mogą spowodować spory korek na autostradzie. Pomóc w omijaniu takich zdarzeń ma moduł Yanosik Traffic. Otóż kierowcy zostaną ostrzeżeni z wyprzedzeniem. Warto zaznaczyć, że informacja o utrudnieniu pojawi się przed najbliższym możliwym zjazdem, a to pozwoli kierowcy na szybszą reakcję, podjęcie decyzji i zaplanowanie alternatywnej trasy.

Oczywiście podobną funkcję znajdziemy już w wielu innych nawigacjach, jak Mapy Google czy Waze, ale nie zawsze jesteśmy ostrzegani odpowiednio wcześnie. Pozostaje trzymać kciuki, że rozwiązanie zaproponowane przez Yanosika będzie działać lepiej i faktycznie pozwoli ominąć większość korków na autostradach i drogach ekspresowych.

Inteligentna nawigacja w mieście

Nowy moduł ma też ułatwić poruszanie się samochodem w mieście. Twórcy Yanosika słusznie zauważają, że często jazda na pamięć nie jest dobrym wyborem, bowiem możemy wjechać w korek, z którego wyjazd będzie nas kosztował sporo zmarnowanego czasu. Lepszym wyborem jest sprawdzenie trasy w nawigacji.

W przypadku omawianej nowości, kierowcy znajdą w aplikacji informacje o utrudnieniach i potencjalnych opóźnieniach na wybranej trasie. Ponadto będą pojawiać się informacje o utrudnieniach mających związek z ważnymi wydarzeniami w mieście, które powodują zmianę organizacji ruchu. Wszystkie ważne dane mają zostać dostarczone odpowiednio wcześnie, aby użytkownik mógł zaplanować nową trasę.

Ponadto otrzymamy spersonalizowane ostrzeżenia. Otóż komunikaty będą oparte o historię pokonywanych tras i priorytetowo dostarczone zostaną właśnie ostrzeżenia z tras, którymi jeździmy najczęściej.

Yanosik nawigacja w mieście
(fot. Yanosik)

Nowa Trasówka, czyli dobry sposób na planowanie tras

W nowej aktualizacji Yanosik został wyposażony jeszcze w ulepszoną funkcję Trasówki. Teraz kierowca dowie się, ile kilometrów dzieli go od najbliższej stacji paliw, gdzie znajduje się miejsce obsługi pasażerów, będzie mieć wgląd w nazwy węzłów i zjazdów z autostrady oraz nazwy miejscowości, które mija na trasie. To wszystko ma sprawić, że planowanie trasy stanie się wygodniejsze.

Warto jeszcze wspomnieć, że kartę przedstawiającą utrudnienia znajdziemy w dwóch „karuzelach” na ekranie głównym – w sekcji z zapisanymi ulubionymi miejscami i w nowej karcie nazwanej Utrudnienia. Dodatkowo informacje o utrudnieniach z wyprzedzeniem będą również widzieć kierowcy korzystający z Android Auto oraz Apple CarPlay – wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy i komunikat na ekranie samochodowym.

Aktualizacja aplikacji, która wprowadza moduł Yanosik Traffic, jest już udostępniana w Google Play i App Store.