Volkswagen ID.5
(fot. Volkswagen)

Volkswagen chwali się sprzedażą elektryków, ale do Tesli wciąż sporo brakuje

Głównym filarem przychodów Volkswagena nadal pozostają auta napędzane silnikami spalinowymi. Warto jednak odnotować, że elektryczna rodzina ID. spotkała się z całkiem dobrym przyjęciem na rynku.

Sprzedaż elektryków z rodziny Volkswagen ID.

Jak przed chwilą wspomniałem, niemiecki koncern motoryzacyjny wciąż sprzedaje przede wszystkich samochody spalinowe. W minionym roku, który ze względu na sytuację na świecie, a także problemy z łańcuchami dostaw był dość trudny dla firmy, łączne dostawy wyniosły prawie 5 milionów aut, z czego znaczną większość stanowiły modele z silnikami spalinowymi.

Jak jednak wygląda sprzedaż elektryków z rodziny ID., która docelowo ma być przyszłością Volkswagena? Okazuje się, że jest całkiem dobrze, aczkolwiek wciąż daleko do chociażby Tesli, która w 2021 roku dostarczyła do klientów prawie 1 milion aut elektrycznych.

Natomiast niemiecki koncern właśnie pochwalił się, że od wprowadzenia do sprzedaży pierwszego przedstawiciela nowych elektryków, czyli Volkswagena ID.3, dostarczono już do klientów 500 tys. samochodów elektrycznych z „ID.” w nazwie.

Volkswagen ID.3
(fot. GRI CARS)

Wypada zaznaczyć, że ID.3 został zaprezentowany w 2019 roku, a pierwsze egzemplarze zaczęły docierać do kierowców w drugiej połowie 2020 roku. Oznacza to, że 500 tys. przedstawicieli rodziny ID. znalazło nabywców w około 2 lata.

Co dalej?

Jeśli strategia Volkswagena zostanie zrealizowana, a wszystko na to wskazuje, to sprzedaż w pełni elektrycznych modeli będzie cały czas rosnąć. Warto dodać, że bank zamówień na modele ID. wynosi obecnie 135 tys. egzemplarzy (+65% względem 2021 roku) i firma stara się jak najszybciej zrealizować dostawy.

Oczywiście to dopiero początek elektrycznej rewolucji. Volkswagen zamierza od 2033 roku produkować wyłącznie samochody elektryczne w Europie, a już w 2030 roku mają one stanowić 70% sprzedaży na Starym Kontynencie. Natomiast w USA i Chinach firma dąży do zwiększenia udziału pojazdów elektrycznych do poziomu ponad 50% w tym samym okresie.

Elektryczna rodzina ID. składa się już z kilku modeli – ID.3, ID.4, ID.5 i oferowanego tylko w Chinach ID.6. Niedawno do rodzinki dołączył ID. Buzz, a w planach jest wprowadzenie 10 nowych elektryków do 2026 roku.