aplikacja mZUS
aplikacja mZUS (źródło: ZUS)

Ruszyła aplikacja mZUS. Wniosek o 500+ złożysz ze smartfona

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił aplikację mobilną – mZUS. Za jej pomocą złożysz między innymi wniosek o 500+, 300+ i inne świadczenia. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie oferuje oprogramowanie.

mZUS – co oferuje?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach zarówno z systemem operacyjnym Android (wersja od 7.0) oraz iOS (wersja od 13.0). Jest ona dostępna w sklepie Google Play oraz App Store. Aplikacja przeznaczona jest dla osób, które są uprawnione do skorzystania z programów świadczeń dla rodzin (świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+).

Aby skorzystać z mZUS trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli nie masz takiego konta, to możesz je założyć w kilku prostych krokach na stronie internetowej. Osoby, które mają Profil Zaufany mogą uzyskać dostęp do platformy bez wychodzenia z domu. Za pośrednictwem aplikacji można:

 • w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i świadczenie dobry start 300+;
 • Jeśli wcześniej składałeś wniosek o jedno ze świadczeń możesz na jego podstawie utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobiorą się wszystkie Twoje dane. Jeśli coś się zmieniło, możesz to poprawić;
 • sprawdzić status złożonych wniosków;
 • Aplikacja daje dostęp do wniosków, które trafiły do ZUS różnymi kanałami, przez: aplikację mZUS, PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia;
 • podejrzeć dane o wypłatach Twoich świadczeń, sprawdzić kwotę świadczenia i termin jego wypłaty;
 • nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT);
 • przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS;
 • odczytać wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu PUE;
 • otrzymać powiadomienia PUSH np. o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Jak aktywować aplikację?

Po założeniu profilu PUE ZUS oraz pobraniu aplikacji na swoje urządzenie mobilne, przed skorzystaniem z jej funkcji należy ją aktywować. Możliwe to jest w kilku prostych krokach, użytkownik musi jedynie:

 1. Zalogować się do portalu PUE ZUS.
 2. W menu bocznym Ustawienia wybrać Urządzenia mobilne, a następnie Nowe urządzenie.
 3. Na ekranie portalu zostanie wyświetlony kod QR oraz ciąg znaków, który zawiera kod aktywacyjny urządzenia.
 4. Uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym.
 5. Zapoznać się i zaakceptować regulamin korzystania z mZUS.
 6. Zeskanować kod QR wygenerowany w PUE bądź wprowadzić ręcznie kod.
 7. Wprowadzić kod weryfikacyjny otrzymany na ustawiony numer telefonu albo adres e-mail.
 8. Ustawić czterocyfrowy kod PIN.

Po wykonaniu powyższych kroków można zacząć korzystać z mZUS. Z czasem mają pojawić się w niej dodatkowe funcje, w tym o możliwość składania wniosków o kolejne świadczenia.

To kolejna aplikacja poprawiająca cyfryzacje polskich urzędów. Niedawno aplikacja mObywatel doczekała się sporej aktualizacji, a wczoraj pojawiła się informacja, że trafi do niej również paszport.