składany smartfon Huawei Mate X2 foldable smartphone
Huawei Mate X2 (źródło: Weibo)

Tak może wyglądać składany Huawei Mate X2, który zadebiutuje już za kilkanaście dni!

Huawei oficjalnie zapowiedział, że Huawei Mate X2 zadebiutuje 22 lutego 2021 roku, czyli już za 18 dni! Już teraz możemy jednak zobaczyć, jak mniej więcej będzie wyglądać nowy składany smartfon tej marki. Jego projekt robi wielkie wrażenie, aczkolwiek jedna rzecz jest zaskakująca.

Reklama

Dwa pierwsze składane smartfony Huawei były do siebie bardzo podobne i jednocześnie ogromnie różniły się od Galaxy Fold i Galaxy Z Fold 2. Producent z Państwa Środka w przypadku najnowszego postanowił jednak pójść tą samą drogą, co Koreańczycy od samego początku.

Tak może wyglądać składany Huawei Mate X2

Mimo że Huawei Mate X2 zadebiutuje dopiero 22 lutego 2021 roku, już teraz możemy zobaczyć, jak mniej więcej będzie wyglądać. W sieci krąży kilka grafik, w tym te, które widzicie w tym artykule. Załączona poniżej wydaje się jednak najbardziej w najbardziej prawdopodobnym stopniu przedstawiać nadchodzącą nowość, ponieważ opiera się na patencie Huawei, który został opublikowany 25 września 2020 roku (co zauważył serwis LetsGoDigital).

składany smartfon Huawei Mate X2 foldable smartphone
źródło: Ben Geskin

W oczy rzuca się przede wszystkim wewnętrzny ekran, ponieważ jest on pozbawiony otworu, w którym – wydawałoby się – powinien zostać umieszczony aparat do rozmów wideo w trybie tabletu. Huawei najwyraźniej jednak uznał, że nie jest on potrzebny.

Według wcześniejszych informacji, ekran wewnętrzny Huawei Mate X2 będzie miał przekątną 8,01 cala i rozdzielczość 2480×2200 pikseli, natomiast zewnętrzny – odpowiednio – 6,45 cala i 2700×1160 pikseli. Co ciekawe, początkowo wyświetlacze do tego smartfona mieli dostarczać Samsung Display i BOE Technology, ale finalnie zajmie się tym tylko ten ostatni (a przynajmniej tak twierdzi Ross Young).

składany smartfon Huawei Mate X2 foldable smartphone
Huawei Mate X2 (źródło: Weibo)

Specyfikacja Huawei Mate X2 obejmie także podwójny aparat z głównym o rozdzielczości 16 Mpix w zewnętrznym ekranie oraz poczwórny 50 Mpix + 16 Mpix + 12 Mpix + 8 Mpix z 10x hybrydowym zoomem optycznym na tyle. Wiemy też, że w smartfonie znajdzie się procesor HiSilicon Kirin 9000, a całość zasilą akumulatory o łącznej pojemności 4400 mAh, które będzie można ładować przewodowo z mocą 66 W.

Huawei Mate X2 ma mieć wymiary 161,8×145,8×8,2 mm i ważyć 295 gramów, a to oznacza, że smartfon będzie zauważalnie większy od Galaxy Z Fold 2. To jednak nie dziwi, ponieważ zaoferuje wyświetlacze o większych przekątnych. Na koniec warto jeszcze dodać, że urządzenie ma pracować pod kontrolą systemu Android 10 (nie HarmonyOS).

Na tę chwilę trudno przewidzieć, czy Huawei Mate X2 trafi do sprzedaży poza Chinami. Ja raczej na to nie liczę (z uwagi na bardzo ograniczone zapasy procesorów), ale kto wie – może producent nas zaskoczy?