GPD Pocket

GPD Pocket to kieszonkowy, 7-calowy laptop z Ubuntu

Jeśli usłyszę słowo „laptop”, to od razu w głowie mam obraz urządzenia z ekranem o przekątnej 12-13 cali. Czemu nie więcej? Dla mnie ma być to bowiem sprzęt, wygodny do przenoszenia w różne w miejsca i przede wszystkim ma się zmieścić w plecaku. Jednak co powiecie na 7-calowy laptop z Ubuntu?

Reklama

Siedmiocalowe urządzenia nie są mi obce. Jedno leży obok mnie, jest to mój tablet Nexus 7 2013. Ale właśnie – jest to tablet. I to właśnie z takim rodzajem sprzętów kojarzy się wyświetlacz o przekątnej 7 cali. Tymczasem GPD Pocket to 7-calowy laptop. Tak, laptop. Nie można go nazwać tabletem ze względu na to, że bazuje na deskoptowym systemie, a klawiatura jest na stałe przymocowana do ekranu. Aby jednak lepiej zrozumieć to, wystarczy zerknąć na poniższe zdjęcia.

Piękny prawda? Specyfikacja wygląda jeszcze lepiej. Mamy tutaj do czynienia z czterordzeniowym układem Intel Atom x7-Z8700 1,6 GHz, który wspiera aż 8GB RAM. Na pliki użytkownik ma 128 GB pamięci wewnętrznej. Obraz jest wyświetlany na dotykowym ekranie o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1920×1200 (proporcje 16:10).

Zaplecze z zakresu łączności również pozytywnie zaskakuje: mamy tutaj po jednym USB typ A i USB typ C, a także mini HDMI i 3,5 mm złącze audio. Oczywiście nie zabrakło też Bluetooth 4.1 i karty sieciowej Wi-Fi. Całość zasila ogniwo o pojemności 7000 mAh (producent deklaruje nawet do 12 godzin pracy).

Laptop jest urządzeniem typu w dual-boot – to znaczy, że użytkownik może wybrać, z którego systemu chce korzystać: czy z Windowsa 10, czy z Ubuntu 16.04 z Unity.

GPD Pocket

Chciałbym też zwrócić uwagę na klawiaturę, a raczej na to, jak zostały „upchnięte” wszystkie klawisze. Według mnie nie może to być wyjątkowo wygodne. Co ciekawe, touchpad został zastąpiony przez trackpoint, znany nam z komputerów Lenovo ThinkPad.

Projekt laptopa został zaprezentowany na IndieGoGo w lutym, gdzie bardzo szybko zyskał popularność (głównie dzięki temu, na jakim systemie bazuje), a także potrzebne fundusze na rozpoczęcie produkcji. Pojawił się również film, na którym jest pokazany działający egzemplarz GPD Pocket. Urządzenie ma kosztować 599 dolarów (~1850 złotych).

Źródło: OMG!Ubuntu