smartfon ZTE Axon 50 Ultra smartphone
ZTE Axon 50 Ultra (źródło: ZTE)

Zadebiutował kolejny smartfon, który połączy się z satelitą

Łączność satelitarna powoli przestaje być czymś wyjątkowym w smartfonie. Właśnie zadebiutował kolejny, który też oferuje taką funkcję. Co ważne: to pierwszy taki model w ofercie tej marki.

ZTE Axon 50 Ultra to kolejny smartfon z funkcją łączności satelitarnej

I jednocześnie pierwszy model z taką funkcją w ofercie tego producenta. Warto też odnotować fakt, że ZTE Axon 50 Ultra umożliwia dwukierunkową komunikację satelitarną, podczas gdy iPhone 14 wyłącznie jednokierunkową. ZTE, podobnie jak Huawei, wykorzysta w realizacji tej funkcji system satelitarny Beidou, co w praktyce najpewniej przełoży się na jej dostępność wyłącznie dla klientów w Chinach.

Co dość zaskakujące, mimo że ZTE Axon 50 Ultra można uznać za flagowca, producent zdecydował się wyposażyć go w ex-flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, a nie najnowszy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, jak również w kości pamięci flash poprzedniej generacji, tj. UFS 3.1 (a nie UFS 4.0). „Na pocieszenie” można jednak dodać, że ZTE wykorzystało natomiast najnowsze kości RAM LPDDR5X.

Smartfon ma na pokładzie też świetnie zapowiadający się wyświetlacz, bowiem jest to 6,67-calowa matryca AMOLED o rozdzielczości Full HD+ 2400×1080 pikseli ze wsparciem dla 10-bitowej głębi koloru i 100% przestrzeni DCI-P3, a także funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 144 Hz. Producent nie zdecydował się w ZTE Axon 50 Ultra na pod/zaekranowy aparat – znajduje się on w klasycznym, okrągłym otworze.

Na tyle smartfona są trzy aparaty: główny 64 Mpix z sensorem Sony IMX787 i optyczną stabilizacją obrazu oraz dwa po 50 Mpix każdy – jeden z obiektywem ultraszerokokątnym, służący także do zdjęć makro i drugi, pełniący rolę teleobiektywu z optycznym zoomem. Ponadto specyfikacja ZTE Axon 50 Ultra obejmuje m.in. moduł NFC, technologię DTS:X Ultra, emiter podczerwieni i akumulator o pojemności 5000 mAh ze wsparciem dla ładowania o mocy 80 W.

ZTE zaprezentowało też nowy tablet – ZTE AxonPad 5G

Wraz ze smartfonem ZTE Axon 50 Ultra zadebiutował nowy tablet ZTE AxonPad 5G, również z procesorem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, a także akumulatorem o pojemności 10000 mAh ze wsparciem dla ładowania o mocy 80 W oraz 12,1-calowym ekranem o rozdzielczości 2560×1600 pikseli z funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 120 Hz i obsługą ponad 1 mld kolorów.

Tablet ZTE AxonPad 5G pracuje na systemie MyOS 13, ma grubość zaledwie 6,5 mm i waży 605 gramów. Urządzenie jest kompatybilne z dedykowanym rysikiem i klawiaturą, dzięki którym można zwiększyć produktywność i w jeszcze większym stopniu wykorzystać potencjał tego sprzętu.

ZTE nie podało więcej szczegółów na temat specyfikacji swojego nowego smartfona i tabletu, podobnie jak cen i informacji odnośnie ich dostępności w Chinach i poza Chinami.