wymiana dysku SSD w Microsoft Surface Laptop 3
Wymiana dysku SSD w Microsoft Surface Laptop 3 (fot. iFixit)

Szybciej, dłużej, chłodniej: UFS 3.1

To już oficjalne, standard pamięci UFS 3.1 został opracowany i może być stosowany przed producentów.To znaczne usprawnienie, jednak do jego wdrożenia jeszcze daleka droga.

Lepszy we wszystkim, co się liczy

Pamięć UFS 3.1 opisana została trzema charakterystycznymi sloganami, z których każdy odnosi się do czegoś innego, a zsumowane tworzą prawdziwy obraz nowości: UFS 3.1 przewyższy 3.0 we wszystkim, co istotne. Wszystko dzięki Write Booster, Deep Sleep i Performance Throttling Notifications.

Write booster, czyli dosłownie przyspieszacz zapisu to technologia odpowiedzialna dokładnie za to, co możemy domyślić się z jej nazwy – przyspieszenie zapisu danych zapisanych w pamięciDeep Sleep to z kolei pojęcie używane już od dłuższego czasu w odniesieniu do procesorów. Jest to stan energetyczny danego podzespołu, w którym ten jedynie czuwa, maksymalizując przy tym oszczędność energii. W telefonach używany jest powszechnie w momencie, kiedy blokujemy ekran.

Najciekawsza wydaje się być technologia Performance Throttling Notifications. Z dostarczonego opisu wynika, że zastosowany kontroler pamięci będzie mógł dynamicznie ograniczać jej efektywność, w taki sposób, by nie dopuścić do przegrzania, a co za tym idzie spadków wydajności. To jedynie spekulacje, jednak najprawdopodobniej funkcja ta będzie polegała na obniżaniu napięcia na pamięciach. To im niższe, tym urządzenie elektryczne wydziela mniej zbędnej energii cieplnej.

Samsung 512 GB UFS 3.0 (fot. Samsung)

Pierwsze telefony – możliwe że już niedługo

Co naturalne, w tym momencie nie ma na rynku żadnego telefonu wykorzystującego UFS 3.1. Zgodnie z przewidywaniami, może się to zmienić dopiero w momencie premiery następnej generacji Samsunga Galaxy Fold albo OnePlusa 7T (choć nie brakuje głosów, że stanie się to dopiero za dwie generacje obu tych modeli). Niezależnie jednak od tego, kiedy to nastąpi, to z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników oczekujących od telefonów bezkompromisowej wydajności przy jednoczesnym oszczędnym obchodzeniu się z baterią.

Wszystkich ciekawych możliwości nowej technologii zapraszamy na stronę instytucji ją standaryzującej – JEDEC. Znaleźć tam można wiele dodatkowych informacji i zagłębić się w bardziej techniczne aspekty funkcjonowania najnowszej generacji pamięci dla smartfonów i nie tylko.

Źródło: Notebookcheck