Samsung Łączność Satelitarna
(źródło: Samsung)

iPhone’y znowu zostają w tyle. Samsung wygrał tę rundę

Wygląda na to, że Samsung wychodzi na prowadzenie w wyścigu dotyczącym łączności satelitarnej w smartfonach. Firma właśnie zaprezentowała swój najnowszy projekt, który wyprzedza konkurencję, ponieważ pozwoli nie tylko wysyłać wiadomości, ale również zdjęcia na nawet filmy z miejsc, gdzie brakuje zasięgu sieci komórkowej.

Łączność satelitarna w smartfonach

Jedną z nowości, które pojawiły się podczas zeszłorocznej premiery najnowszych iPhonów, była łączność satelitarna. Mowa tu o funkcji „Emergency SOS via satellite”, która pozwala na nawiązanie łączności ze służbami ratunkowymi poprzez satelity Globalstar, nawet w miejscach, gdzie brak jest zasięgu sieci komórkowej lub WiFi. Dzięki temu, niezależnie od sytuacji, w której się znajdujemy, możemy wezwać pomoc bez konieczności posiadania tradycyjnego połączenia z siecią komórkową. Wysyłanie wiadomości SMS ma zająć od 15 sekund przy bezchmurnym niebie do nawet kilku minut w przypadku niesprzyjających warunków.

Jednak nie tylko Apple pracuje nad łącznością satelitarną. Do tego wyścigu dołączyli także inni producenci urządzeń mobilnych. Już jakiś czas temu pojawiły się informacje mówiące o tym, że Android 14 ma pozwolić smartfonom na łączenie się z satelitami. Swoje plany w tym zakresie określił również jeden z największych producentów mobilnych chipsetów, czyli marka Qualcomm. Wydaje się jednak, że wszystkie te rozwiązania nieco bledną przy tym, co właśnie ogłosił Samsung.

Samsung podbija stawkę

Samsung właśnie ogłosił wprowadzenie nowej technologii modemu 5G NTN (Non-Terrestrial Networks), umożliwiającej dwukierunkową bezpośrednią komunikację między smartfonami a satelitami. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, połączenia i dane nawet w miejscach, gdzie brakuje mobilnej sieci komórkowej. Co ciekawe, firma planuje zintegrować tę innowacyjną technologię z przyszłymi chipami Exynos.

Samsung Łączność Satelitarna
Schemat działania technologii (źródło: samsung)

W samym sposobie działania technologia jest podobna do tej od Apple, jednak Samsung zdecydował się pójść krok dalej. Oczywiście, łączności satelitarnej będzie można używać w sytuacjach alarmowych, jednak nie będzie to ich jedyne zastosowanie. Oprócz SMS-a SOS użytkownicy będą mogli wysyłać zdjęcia, a nawet filmy, znajdując się poza zasięgiem sieci komórkowej.

Ten kamień milowy opiera się na naszym bogatym dziedzictwie w zakresie technologii komunikacji bezprzewodowej, począwszy od wprowadzenia pierwszego w branży komercyjnego modemu 4G LTE w 2009 r. i pierwszego w branży modemu 5G w 2018 r. Celem firmy Samsung jest teraz objęcie przewodnictwa w rozwijaniu ekosystemów łączności hybrydowej naziemnej NTN na całym świecie w ramach przygotowań do nadejścia technologii 6G. Min Goo Kim, wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju CP

Samsung przeprowadził testy swojej najnowszej technologii, w czasie których udało się pomyślnie połączyć z satelitami LEO (Low Earth Orbit) przy użyciu modemu Exynos 5300 5G. Pojawiają się plotki, że firma może wprowadzić nowe rozwiązania już w przyszłym roku, w serii Galaxy S24.