Qualcomm Snapdragon 8
źródło: Qualcomm

Nowy Snapdragon zapewni wyczekiwaną funkcję. Qualcomm dogoni konkurencję

Jeżeli oglądacie dużo materiałów wideo na swoich smartfonach i preferujecie rozwiązania Qualcomma w dziedzinie układów mobilnych, to z pewnością zaciekawi Was nowa funkcja, która pojawi się w nowej generacji flagowych Snapdragonów.

Reklama

Snapdragon z obsługą kodeku AV1

Choć nowe procesory zadomowiły się raptem kilka miesięcy temu, oczywistym jest, że firmy nieustannie pracują nad kolejnymi iteracjami swoich pomysłów i technologii. Oczywiście, aby przekonać konsumentów do nowego produktu, oprócz podbijania cyferek od parametrów warto dorzucić jakieś nowe rozwiązania. Dlatego w nowych procesorach Snapdragon 8 pojawi się wsparcie dla kodeku AV1.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Snapdragon 8 Gen 1 (fot. Qualcomm)

Jak donosi serwis Protocol, następny flagowy układ mobilny od Qualcomma o nazwie kodowej SM8550 otrzyma wsparcie dla nowego wideo kodeku. Na potwierdzenie tych informacji strona powołuje się na osobę, która widziała tabelę ze specyfikacją chipsetu.

Czym w dużym skrócie jest kodek AV1? Dzięki zastosowaniu tej technologii materiały wideo oferują lepszą jakość przy tym samym rozmiarze pliku wideo. Gdyby porównać AV1 do popularnego kodeku H.265, to ten pierwszy jest wydajniejszy o ~30%. W przypadku platform streamingowych, takich jak YouTube czy HBO Max oraz połączenia z siecią o niskiej prędkości, zastosowany kodek ma duże znaczenie dla płynności oglądanych materiałów.

Qualcomm nie byłby pierwszą firmą, która zainteresowała się zaaplikowaniem wsparcia dla AV1 w swoich układach mobilnych. Od 2020 roku kodek wspierany jest przez procesory Mediateka z serii Dimensity 1000. Procesory Samsunga korzystają z AV1 od czasów serii Exynos 2100, zatem SM8550 (który najprawdopodobniej pojawi się na na rynku jako Snapdragon 8 Gen 2), oferując wsparcie dla kodeku, dogoniłby konkurencję, a nie wyznaczał nowy kierunek.

Mimo to lepiej późno niż wcale. Aby aplikowanie nowych, wydajniejszych rozwiązań było skuteczne, musi ono być ogólnie wspierane. Dzięki aplikacji AV1 przez Qualcomma w procesorach nowej generacji, nowy kodek będzie mógł wyprzeć mniej wydajne rozwiązania i stać się nowym standardem w strumieniowaniu wideo na urządzeniach mobilnych.