OnePlus 9 Pro

OnePlus wydłuża wsparcie dla swoich smartfonów – znamy szczegóły!

Kiedy sześć lat temu powstało oprogramowanie OxygenOS, z miejsca stało się jasne, że prostota i szybkość działania będą jego najmocniejszą stroną. Przez kolejne lata oprogramowanie to doczekało się szeregu usprawnień, stając się dzisiaj, w opinii wielu, jedną z najlepszych nakładek na Androida. System instalowany na smartfonach OnePlusa to dzisiaj dojrzałe i bogate w funkcje oprogramowanie, które nadal cechuje się lekkością i sprawnym działaniem. Dla użytkowników smartfonów tej chińskiej marki mamy dobre wieści – producent postanowił wydłużyć wsparcie dla swoich urządzeń.

Reklama

Integracja OnePlusa z Oppo to większe możliwości

O tym, że OnePlus i Oppo współpracują, wiemy nie od dzisiaj, choć firmy te, pomimo spokrewnienia, początkowo działały niezależnie. Trudno jednak było nie zauważyć pewnych podobieństw w portfolio tych marek.

W styczniu dowiedzieliśmy się, że te dwie firmy połączyły swoje działy badawczo-rozwojowe. Wszystko po to, aby lepiej zmaksymalizować zasoby i zapewnić lepszą pozycję marce w zakresie rozwoju. Z kolei w zeszłym miesiącu obaj producenci zintegrowali się jeszcze bardziej. Wiele wskazywało na to, że OnePlus będzie wchłaniany przez Oppo.

OnePlus Oppo meme

Informacje te rozjuszyły fanów marki, którzy bali się o to, że OnePlus zatraci swój unikatowy styl. Największe obawy były związane jednak z systemem OxygenOS – użytkownicy wybierający tą markę często kierowali się właśnie obecnością tego oprogramowania.

Przez ponad 2 tygodnie na forum producenta powstało dziesiątki wątków z zapytaniem o przyszłość nakładki. Moderatorzy i pracownicy firmy nabrali jednak wody w usta i postanowili nie udzielać informacji – mówiło się nawet, że dostali zakaz wypowiadania się na ten temat.

Wygląda jednak na to, że fani marki mogą spać spokojnie – współpraca z Oppo to niekoniecznie utrata tożsamości, a nowe możliwości rozwoju nie tylko sprzętu, ale i oprogramowania.

OnePlus wydłuża wsparcie OxygenOS

Na forum producenta w końcu pojawiła się oficjalna informacja na tematy poruszane ostatnio przez użytkowników. Oprócz kilku słów wyjaśnień, najważniejsze jest to, że – po pierwsze – OxygenOS nie znika z rynku, a po drugie – będzie częściej aktualizowany.

Z informacji wynika, że po wielu ocenach, analizach i dyskusjach, został opracowany plan wykorzystania zasobów marki Oppo. W firmie postanowiono, że w celu poprawienia wydajności i ujednolicenia działania oprogramowania w portoflio współpracujących producentów, została podjęta decyzja o integracji kodu źródłowego OxygenOS i ColorOS.

Zmiana ta, pomimo, że brzmi poważnie, będzie taką tylko z punktu widzenia programistów. Dla użytkowników niewiele się zmieni. Najprawdopodobniej nawet jej nie zauważą, gdyż zmiany będą się odbywały „pod maską”.

OxygenOS nadal pozostaje systemem operacyjnym dla globalnych urządzeń marki OnePlus, ale od teraz będzie cechował się jeszcze lepszą stabilnością i opierał się na platformie budowanej wspólnie z Oppo. Producent zapowiedział, że zmiany te wejdą w życie wraz z aktualizacją obecnych na rynku urządzeń do Androida 12, a także będą dotyczyć wszystkich kolejno wydawanych smartfonów firmy.

Co najważniejsze, dzięki takim działaniom możliwe było zaktualizowanie harmonogramu wsparcia dla urządzeń. OnePlus ogłosił, że wydłuża cykl życia smartfonów poprzez dłuższe ich wsparcie – zarówno pod względem aktualizacji Androida, jak i łatek bezpieczeństwa.

Od teraz flagowa linia produktów, w tym seria T i R, dostaną 3 główne aktualizacje Androida, a aktualizacje bezpieczeństwa będą dostarczane przez 4 lata. Zmiana ta dotyczy nawet zeszłorocznych urządzeń i obejmuje:

OnePlus 9 Pro

Z kolei seria Nord, otrzyma dwie aktualizacje zielonego robocika i łatki bezpieczeństwa przez 3 lata. Dotyczy to smartfonów Nord i Nord CE, a także przyszłych przedstawicieli tej serii. Seria Nord N natomiast, z racji bardziej budżetowego charakteru, dostanie tylko jedną aktualizację Androida, ale aż 3 lata aktualizacji zabezpieczeń.

OnePlus Nord CE 5G

Flagowe urządzenia, wydane przed serią 8, a więc OnePlus 7, 7 Pro, 7T i 7T Pro, będzie obowiązywał stary harmonogram, a więc użytkownicy tych urządzeń mogą liczyć na 2 duże aktualizacje systemu i 36 miesięcy wsparcia w kwestii bezpieczeństwa.

Krok w dobrą stronę

Ostatnio widzimy, że dla producentów ważne staje się to, aby jak najdłużej wspierać swoje urządzenia. Mistrzem w tych działaniach jest bez wątpienia Apple, którego to nowe oprogramowanie potrafi wspierać nawet kilkuletnie urządzenia. W świecie Androida króluje pod tym względem Samsung, ale – jak widać – również Oppo, Vivo, a teraz i OnePlus zauważają taką potrzebę.

Świetne, flagowe sprzęty, często kończą przedwcześnie swój cykl życia z powodu zaprzestania wsparcia producenta. Jego wydłużenie z pewnością jest ukłonem w stronę użytkownika – od teraz, nasze ulubione flagowce, dzięki aktualnemu oprogramowaniu, będą nam mogły dłużej posłużyć.