Oppo Reno 3 Pro fot. Miłosz Starzewski
Oppo Reno 3 Pro fot. Miłosz Starzewski

Tym smartfonom Oppo zapewni trzyletnie wsparcie. Czyżby to była zapowiedź większych zmian?

Kwestia wsparcia dla urządzeń z Androidem cały czas pozostawia wiele do życzenia, mimo że Google wdrożyło rozwiązania, które miały ułatwić ten proces (m.in. Projekt Treble). Powoli sytuacja zaczyna się jednak zmieniać na lepsze. Oppo również planuje wydłużyć okres udostępniania aktualizacji dla swoich smartfonów. Czy to zapowiedź zmian na lepsze?

Trudno powiedzieć, dla jak dużej część użytkowników temat wsparcia jest ważny. Wiele osób nie przykłada do tej kwestii (należytej) uwagi, a każda informacja o dostępnej aktualizacji jest dla nich zaskoczeniem. Android to bowiem nie iOS, który znany jest z tego, że trafia do posiadaczy nawet kilkuletnich smartfonów i ich posiadacze są do tego przyzwyczajeni.

Tym smartfonom Oppo zapewni trzyletnie wsparcie. A co z pozostałymi?

Urządzenia z Androidem są traktowane przez wielu producentów po macoszemu, choć na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Szlaki przetarło Google, które chciało pójść w ślady Apple, ale ostatnio Samsung podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej, ponieważ zapowiedział nawet co najmniej cztery lata wsparcia dla swoich smartfonów i tabletów.

Wygląda na to, że do grona producentów, którzy zapewniają swoim smartfonom „ponadprzeciętnie” długie wsparcie, dołączy także Oppo. Firma przekazała bowiem serwisowi Android Planet oświadczenie, w którym zadeklarowała udostępnianie comiesięcznych (!) aktualizacji zabezpieczeń dla modeli z serii Oppo Find X3 przez trzy lata. Jednocześnie jednak otrzymają one „tylko” dwie aktualizacje systemu – Android 12 i Android 13.

smartfon Oppo Find X3 Pro smartphone
źródło: Oppo

Oppo rozważa jednak wydłużenie okresu wsparcia dla rodziny Find X3 nawet do czterech lat, ale obecnie jest na etapie analizowania takiej możliwości – ostateczne decyzje odnośnie aktualizowania smartfonów z ww. linii przez taki czas nadal nie zapadły.

Oppo ma niezwykle rozbudowane portfolio, dlatego trudno powiedzieć, czy producent zdecyduje się wydłużyć okres wsparcia również dla innych smartfonów. Dla chcącego jednak nic trudnego, ponieważ Samsung ma podobnie bogatą ofertę, a zadeklarował udostępnianie aktualizacji dla kilkudziesięciu swoich urządzeń nawet przez co najmniej cztery lata.

Dopiero czas jednak pokaże, czy Oppo „udźwignie” tak długie wsparcie dla większej liczby swoich smartfonów. Jeżeli to się uda, urządzeniami tej marki mogą zainteresować się osoby, które do tej pory omijały je szerokim łukiem właśnie z uwagi na niesatysfakcjonujący dla nich okres udostępniania aktualizacji przez producenta.