OnePlus zaczyna robić to samo, co Samsung. To dobrze czy źle?

OnePlus kiedyś był wyjątkową firmą. Dziś jego strategia jest coraz bardziej podobna do tej, jaką uprawia m.in. Samsung. Wkrótce producent z Chin zrobi analogiczny krok, co ten z Korei Południowej – wprowadzi bowiem na rynek model OnePlus 9 Lite.

Strategia marki OnePlus coraz bardziej się zmienia

OnePlus zapisał się w pamięci wielu osób jako producent „zabójców flagowców”, których nie można było kupić ot tak, po prostu idąc do sklepu. Pierwsze smartfony sprzedawano bowiem wyłącznie tym, którzy posiadali zaproszenia. Warto jednak było się o nie postarać, ponieważ dawały możliwość nabycia flagowca o wyjątkowo atrakcyjnym stosunku ceny do wyposażenia.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Smartfony marki OnePlus nie tylko są dostępne od ręki, ale przede wszystkim jest ich znacznie więcej – producent nie ogranicza się już wyłącznie do high-endów, bo coraz mocniej zaznacza swoją obecność również w innych, nieflagowych segmentach rynku.

Strategia marki OnePlus coraz bardziej przypomina tę, którą stosuje Samsung, a już wkrótce pojawi się kolejne podobieństwo.

OnePlus 9 Lite na horyzoncie. Co zaoferuje?

Już od jakiegoś czasu wiemy, że seria OnePlus 9 będzie składać się z trzech smartfonów. Tym trzecim, obok modelu podstawowego i OnePlus 9 Pro, ma być OnePlus 9E lub – jak podaje serwis Android CentralOnePlus 9 Lite.

Smartfon, w przeciwieństwie do swoich braci, którzy zostaną wyposażeni w ultrawydajny procesor Qualcomm Snapdragon 888, zaoferuje swoim właścicielom ex-flagowy układ Qualcomm Snapdragon 865. Naturalnie nasuwają się tu skojarzenia z Samsungiem Galaxy S20 FE 5G. Ponadto Samsung wprowadził też na rynek modele Galaxy S10 Lite i Galaxy Note 10 Lite, które także mają starsze chipsety z najwyższej półki.

OnePlus 9 Lite, podobnie jak Samsung Galaxy S20 FE 5G, zaoferuje procesor Qualcomm Snapdragon 865
OnePlus 9 Lite, podobnie jak Samsung Galaxy S20 FE 5G, zaoferuje procesor Qualcomm Snapdragon 865 (źródło: Samsung)

OnePlus 9 Lite – będzie hit czy kit?

OnePlus postąpi więc bardzo podobnie do Samsunga, jednak w jego przypadku trudno przewidzieć reakcję klientów. Z jednej strony, jak twierdzi serwis Android Central, OnePlus 9 Lite powinien kosztować ~600 dolarów – byłby zatem znacznie tańszy od OnePlus 8T za 749 dolarów.

Z drugiej jednak, fani marki mogą nie być zadowoleni, że OnePlus wprowadzi na rynek już czwarty smartfon z procesorem Qualcomm Snapdragon 865 (mają go bowiem jeszcze OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro). Szczególnie że może on być „odgrzewanym kotletem”, ponieważ producent prawdopodobnie wykorzysta większość podzespołów z modelu OnePlus 8T.

Jestem ogromnie ciekawy, jak klienci zareagują na OnePlus 9 Lite. Jeśli oczekiwana cena się potwierdzi, wówczas może być atrakcyjną propozycją dla wielu osób. W innym przypadku wyleje się na niego wiadro pomyj, bo nikt nie lubi, gdy serwuje się mu to samo w nowym papierku.