Nokia XR20 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)
Nokia XR20 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Koniec legendarnej współpracy! Nokia straciła partnera

Jedna z większych współprac na rynku smartfonów właśnie dobiegła końca. Firma Zeiss, zajmująca się produkcją sprzętu optycznego, nie będzie już sygnować swoim logiem aparatów w smartfonach marki Nokia.

Zeiss i HMD Global już nie współpracują

Niemiecka firma Zeiss pomagała Nokii w dopracowaniu obiektywów w telefonach od wielu lat. Pierwszym owocem współpracy tych dwóch firm był model Nokia N90, wydany na rynek w 2005 roku. Od tamtej pory mnóstwo urządzeń fińskiego producenta zyskało ulepszone obiektywy, sygnowane logiem partnera.

Współpracę pierwotnie zakończono po przejęciu spółki przez Microsoft, lecz gdy prawa do marki Nokia zostały sprzedane firmie HMD Global, Zeiss ponownie wspierał Finów w tworzeniu lepszych aparatów do smartfonów. I raczej ciężko tu o stwierdzenie, że producent poradziłby sobie na tym polu równie dobrze bez swojego partnera.

Nokia 8.3 5G smartphone
(źródło: Nokia Mobile)

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy – według informacji przekazanych przez serwis Nokiamob.net, na rynku nie pojawią się kolejne urządzenia Nokii z obiektywami Carla Zeissa. Niemiecka firma zapytana, dlaczego Nokia nie widnieje już na jej liście partnerów, odpowiedziała, że ta długa i owocna współpraca zakończyła się w 2021 roku.

Nie była to jednak decyzja wyłącznie jednej ze stron. Ponoć zarówno Zeiss, jak i HMD Global nie widziały sensu w przedłużaniu zawartej umowy. Ostatnim smartfonem na rynku, który był efektem wspólnej pracy obydwu podmiotów, jest Nokia XR20. Model ten trafił do sklepów blisko rok temu.

Co dalej z Nokią? Czy HMD Global będzie miało nowego partnera?

Zeiss wciąż pozostaje partnerem biznesowym Sony oraz vivo. Obydwaj producenci wykorzystują jego sprzęt w swoich smartfonach. Logo Zeiss możemy znaleźć m.in. na obudowie Sony Xperia 1 IV, czyli najnowszego flagowca japońskiego producenta.

Sytuacja Nokii jak na razie pozostaje niepewna. Niewykluczone, że marka dalej będzie sobie dobrze radzić nawet bez partnera, a jakość aparatów montowanych w smartfonach nie zmieni się na gorsze. Niewykluczone również, że HMD Global ma jakiegoś asa w rękawie i zaoferuje swoim klientom urządzenia z optyką innego producenta.

Kto wie, być może Leica będzie zainteresowana współpracą z Nokią? W końcu całkiem niedawno zakończyła się jej umowa z Huawei, aczkolwiek można powiedzieć, że jego miejsce (przynajmniej jeśli chodzi o kaliber renomy i pozycji na świecie) zajęło Xiaomi. Warto tu wspomnieć, że Huawei ostatnio ogłosił własną markę XMAGE, która ma łączyć doświadczenie w dziedzinie obrazowania z wizją przyszłości. Prawdopodobnie nieco więcej dowiemy się za kilka tygodni, podczas targów IFA 2022.