Rosjanie tworzą alternatywę dla Google Play

flaga Rosji Rosja russian flag

Flaga Rosji (fot. IGORN / Pixabay)

Jednym z wielu skutków bezpodstawnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę są sankcje technologiczne. Wiele zachodnich podmiotów wycofuje się z aktywności w kraju, który promuje zbrodniczą napaść na drugi niepodległy naród. Tak też zrobiło Google, więc Rosjanie muszą szukać alternatywy.

Sklep wszystkich towarzyszy

10 marca 2022 roku, z uwagi na zakłócenie systemu płatności, sklep Google Play wstrzymał swój system rozliczeniowy dla użytkowników w Rosji. W związku z tym nie mogą oni kupować aplikacji i gier oraz korzystać z płatnych subskrypcji, a także dokonywać zakupów wewnątrz aplikacji, korzystając z Google Play. Jednocześnie Rosjanie wciąż mogą pobierać bezpłatne programy na swoje urządzenia.

W związku z tym, że rosyjscy deweloperzy zostali odcięci od przychodów, ponieważ obecnie nie mogą oni otrzymywać pieniędzy od użytkowników, pojawił się pomysł stworzenia alternatywy dla sklepu Google Play – NashStore (pol. NaszSklep). Ma on być kompatybilny z urządzeniami z systemem Android i wspierać rosyjski system płatności Mir. Premiera sklepu jest zaplanowana na 9 maja, czyli hucznie obchodzony w Federacji Rosyjskiej Dzień Zwycięstwa. Jest to celebracja zakończenia II Wojny Światowej.

Sklep Google Play (fot. Tabletowo.pl)

Zastąpić Google Play

Co ciekawe, NashStore nie jest pierwszą próbą wprowadzenia w Rosji usługi niezależnej od Google Play. Podobny sklep oferował wcześniej Yandex, jeden z rosyjskich gigantów technologicznych. W tym miejscu warto wspomnieć, że możliwość pobierania aplikacji na Androida daje też Amazon Appstore App For Android, za pośrednictwem którego docelowo każdy użytkownik systemu Windows 11 będzie mógł korzystać z aplikacji na Androida na swoim urządzeniu. Źródeł programów na system Google jest jednak wiele, w tym m.in. Huawei AppGallery czy APKPure.

Jest to sytuacja, która niewątpliwie przypomina o sankcjach narzuconych na Huawei. Chińczycy musieli opracować własną alternatywę dla Google Play, jaką okazało się wspomniane wcześniej AppGallery. Mimo wszystko Rosjanie znajdują się w zupełnie innej sytuacji – wciąż mają dostęp do usług Google i darmowych aplikacji, a większość użytkowników właśnie z takich korzysta.

„Własny Google Play” to jednak nie jedyna rosyjska odpowiedź na sankcje – Rosja niedawno uruchomiła również „rosyjskiego Instagrama”, a wkrótce może bezpardonowo „przejąć” zagraniczne marki – już są sygnały, że może szykować się do stworzenia podrób McDonald’s (Wujek Wania) i IKEA (IDEA).

Exit mobile version