flaga Rosji Rosja russian flag
Flaga Rosji (fot. IGORN / Pixabay)

Rosjanie tworzą alternatywę dla Google Play

Jednym z wielu skutków bezpodstawnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę są sankcje technologiczne. Wiele zachodnich podmiotów wycofuje się z aktywności w kraju, który promuje zbrodniczą napaść na drugi niepodległy naród. Tak też zrobiło Google, więc Rosjanie muszą szukać alternatywy.

Sklep wszystkich towarzyszy

10 marca 2022 roku, z uwagi na zakłócenie systemu płatności, sklep Google Play wstrzymał swój system rozliczeniowy dla użytkowników w Rosji. W związku z tym nie mogą oni kupować aplikacji i gier oraz korzystać z płatnych subskrypcji, a także dokonywać zakupów wewnątrz aplikacji, korzystając z Google Play. Jednocześnie Rosjanie wciąż mogą pobierać bezpłatne programy na swoje urządzenia.

W związku z tym, że rosyjscy deweloperzy zostali odcięci od przychodów, ponieważ obecnie nie mogą oni otrzymywać pieniędzy od użytkowników, pojawił się pomysł stworzenia alternatywy dla sklepu Google Play – NashStore (pol. NaszSklep). Ma on być kompatybilny z urządzeniami z systemem Android i wspierać rosyjski system płatności Mir. Premiera sklepu jest zaplanowana na 9 maja, czyli hucznie obchodzony w Federacji Rosyjskiej Dzień Zwycięstwa. Jest to celebracja zakończenia II Wojny Światowej.

Sklep Google Play Store
Sklep Google Play (fot. Tabletowo.pl)

Zastąpić Google Play

Co ciekawe, NashStore nie jest pierwszą próbą wprowadzenia w Rosji usługi niezależnej od Google Play. Podobny sklep oferował wcześniej Yandex, jeden z rosyjskich gigantów technologicznych. W tym miejscu warto wspomnieć, że możliwość pobierania aplikacji na Androida daje też Amazon Appstore App For Android, za pośrednictwem którego docelowo każdy użytkownik systemu Windows 11 będzie mógł korzystać z aplikacji na Androida na swoim urządzeniu. Źródeł programów na system Google jest jednak wiele, w tym m.in. Huawei AppGallery czy APKPure.

Jest to sytuacja, która niewątpliwie przypomina o sankcjach narzuconych na Huawei. Chińczycy musieli opracować własną alternatywę dla Google Play, jaką okazało się wspomniane wcześniej AppGallery. Mimo wszystko Rosjanie znajdują się w zupełnie innej sytuacji – wciąż mają dostęp do usług Google i darmowych aplikacji, a większość użytkowników właśnie z takich korzysta.

„Własny Google Play” to jednak nie jedyna rosyjska odpowiedź na sankcje – Rosja niedawno uruchomiła również „rosyjskiego Instagrama”, a wkrótce może bezpardonowo „przejąć” zagraniczne marki – już są sygnały, że może szykować się do stworzenia podrób McDonald’s (Wujek Wania) i IKEA (IDEA).