Microsoft Windows 11
źródło: Microsoft

Windows 11 wreszcie wprowadzi obsługę aplikacji z Androida

Windows 11 zadebiutował w ubiegłym roku w październiku. Producent zapowiadał, że jedną z ciekawszych funkcji dostępnych na „Jedenastce” będzie obsługa aplikacji prosto z Androida, jednak kolejne miesiące mijały, a użytkownicy czekali na aktualizację. Microsoft finalnie zapowiedział, że system pozwoli odpalić gry i aplikacje z Androida na naszym komputerze osobistym. Ponadto zmian jest wiele, wiele więcej.

Amazon Appstore dla Windows 11 – aplikacje z Androida na pecetach

Na oficjalnym blogu Microsoftu możemy przeczytać, że producent wprowadzi wiele nowości do swojego najnowszego systemu operacyjnego. Jedną z nich będzie obsługa aplikacji stworzonych z myślą o Androida, realizowana przy pomocy zewnętrznego oprogramowania – sklepu Amazon Appstore. Funkcja już była dostępna w ramach niejawnego programu testów systemu Windows w październiku, niespełna 3 tygodnie po premierze Windows 11.

Niemniej jednak narzędzie już niebawem ma być dostępne dla mas. Microsoft twierdzi, że aby otrzymać dostęp do wczesnej wersji Amazon Appstore, wystarczy jedynie zaktualizować sklep Microsoft Store i pobrać aplikację ze sklepu. W niedalekiej przyszłości opcja na pewno będzie bardziej powszechna, a obsługa ponad 1000 aplikacji z Androida na naszych komputerach może okazać się przydatna.

Zmiany dla paska systemu będą nieznaczne

Kolejnymi elementem Windows 11, który Microsoft zamierza nieco zmodyfikować jest pasek zadań. Pierwszą z funkcji ma być wyciszanie i włączanie mikrofonu z poziomu paska Windows, gdzie ikona pojawia się obok zasobów po prawej stronie. Zmiana pozwoli na łatwiejsze zarządzanie mikrofonem – co w erze, gdzie Teams czy Zoom jest aplikacją, którą używamy na każdym w kroku, bo w szkole, na studiach i w pracy, będzie na pewno przydatne.

Ponadto producent w przyszłych wersjach Windows 11 wprowadzi możliwość prostego udostępnienia na przykład prezentacji z programu Power Point – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę, a w oknie pojawi się przycisk udostępnij okno w programie Teams. Jest to prosta zmiana, ale przydatna.

Zegar na pasku Windows 11 na drugim monitorze (źródło: Microsoft)

W systemie Windows 11 pojawią się także opcje wyświetlenia pogody na pasku zadań. Funkcję znamy z Windowsa 10. Będzie ona działać tak samo, jednak lokacja kafelka ma zależeć od ustawienia przycisku Windows (bo jak wiemy, może być on na środku, a także standardowo po lewej stronie). Co więcej, ci, którzy korzystają z wielu monitorów na pewno ucieszą się, bowiem Microsoft wreszcie implementuje kafelek godziny, gdy pracujemy na drugim, dodatkowym monitorze.

Media Player wreszcie powraca i zastąpi muzykę Groove

Windows Media Player to aplikacja, która w poprzedniej wersji została zastąpiona muzyką Groove. Windows 11 wreszcie dostanie nową dostosowaną pod obecne czasy wersję Media Playera. Szata graficzna aplikacji będzie dostosowana pod interfejs jedenastki – będzie więc nowocześnie i elegancko. Ponadto producent zaimplementował tu obsługę skrótów klawiszowych. Windows Media Player po latach wreszcie zastąpi muzykę Groove.

Microsoft odświeżył także aplikację Notatnika, która dostała tryb ciemny. Bazowy edytor tekstowy systemu teraz ma więcej sensu, jednak jak wiemy – jest sporo darmowych aplikacji, które zdają od niego lepiej egzamin, w każdym możliwym aspekcie. Funkcje, a także aplikacje, powinny być dostępne już niebawem na naszych komputerach z systemem Windows 11.