Nakładka systemowa EMUI 10 trafi na ponad 30 modeli smartfonów Huawei (kalendarz aktualizacji)

Na targach elektroniki IFA 2019 Huawei miało do pokazania kilka interesujących rzeczy, wśród których znalazła się kolejna odmiana nakładki systemowej EMUI w wersji 10. Firma ogłosiła także, że planuje wprowadzić ją do ponad 30 smartfonów w ciągu następnych 9 miesięcy.

Oprócz powyższej deklaracji, Huawei podzieliło się z osobami obecnymi na konferencji w Berlinie orientacyjnymi datami wprowadzenia aktualizacji EMUI dla różnych urządzeń.

Oczywiście nie można oczekiwać, że producent poda konkretne, nieprzekładalne terminy odnoszące się do poszczególnych modeli smartfonów. Poniższą listę należy traktować z pewną rezerwą, jako że na tempo aktualizowania różnych sprzętów może wpływać wiele czynników, w tym amerykańska blokada handlowa, nałożona na Huawei, skutkująca brakiem licencji na usługi Google w nowych Mate 30 i Mate 30 Pro.

Pierwszymi modelami, które dostaną EMUI 10 będą Huawei P30 i P30 Pro (w listopadzie), co chyba nie jest specjalnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że już na targach IFA 2019 P-trzydziestki Pro w nowych wersjach kolorystycznych działały na Androidzie 10.

I teraz najlepsze: w następnej kolejności EMUI 10 trafi (do końca grudnia) na smartfony:

  • Huawei Mate 20
  • Huawei Mate 20 Pro
  • Huawei Mate 20 RS
  • Huawei Mate 20X (4G)
  • Honor 20
  • Honor View 20
  • Honor 20 Pro

Wśród wymienionych nie ma Mate’ów 30, bo po prostu nie wiadomo, jak sprawa nakładki EMUI będzie kształtować się na najnowszych smartfonach Huawei, które będą miały swoją premierę po wygaśnięciu licencji na Androida, udzielanej tej firmie przez Google.

Wychodzi na to, że Mate 30 Pro nie będzie mógł liczyć na aktualizację do Androida 10 (przynajmniej na razie), a w kolejce mogą wyprzedzić go średniopółkowce z linii P30 lite, które wraz z ubiegłorocznymi flagowcami (P20, P20 Pro) oraz przedstawicielami generacji Mate 10, powinny dostać EMUI 10 do końca marca 2020 r.

Pozostałe modele powinny powitać nakładkę EMUI w wersji 10. do końca czerwca 2020 roku, co jest dość życzeniowym myśleniem, biorąc pod uwagę, że część z nich wciąż czeka na pełną aktualizację do EMUI 9.1.

Huawei FreeBuds 3, czyli jak kopiować AirPodsy i prześcignąć pierwowzór

źródło: 9to5google