fot. Huawei Community

Harmonogram aktualizacji do EMUI 9.1 dla smartfonów Huawei w Polsce

Dla jednych aktualizacje są bardzo ważne, dla innych nieszczególnie. Dla Huawei jest to jednak istotna kwestia, dlatego zdecydował się przygotować update do EMUI 9.1 dla szeregu swoich smartfonów. Polski oddział producenta opublikował harmonogram kolejności udostępniania nowej wersji oprogramowania dla urządzeń z oficjalnej polskiej dystrybucji.

Harmonogram aktualizacji do EMUI 9.1 dla smartfonów Huawei w Polsce

Rozsyłanie aktualizacji do EMUI 9.1 dla czterech modeli rozpoczęło się pod koniec lipca 2019 roku, natomiast dla kolejnych dziesięciu wystartuje na początku sierpnia bieżącego roku. W pierwszej grupie znajdują się Huawei P20 Pro, Mate 20 Pro, Mate 20 i Nova 3, natomiast w drugiej Huawei P Smart+ Dual SIM, P Smart 2019, P10 Plus, P20, P30 Lite, Mate 9, Mate 9 Pro, Mate 10 Pro, Mate 20 Lite i Y6 2019.

Reklama

We wszystkich przypadkach udostępnianie aktualizacji do EMUI 9.1 potrwa trzy miesiące (od końca lipca do września lub od początku sierpnia do końca września bądź połowy października), gdyż zawsze procesy tego typu odbywają się etapami. Istnieje jednak możliwość, że niektórzy właściciele smartfonów z opublikowanej przez Huawei już otrzymali nową wersję oprogramowania – z kolei ci, którzy wciąż na nią czekają, mogą mieć 100% pewność, że ją dostaną.

harmonogram aktualizacji do EMUI 9.1 dla smartfonów Huawei w Polsce
Harmonogram aktualizacji do EMUI 9.1 dla smartfonów Huawei w Polsce (fot. Huawei Community)

Huawei zastrzega, że powyższa lista dotyczy „tylko wersji generycznych”, tj. smartfonów pozbawionych oprogramowania operatora. Egzemplarze z dystrybucji operatorskiej mogą poczekać na aktualizację nieco dłużej, aczkolwiek to już zależy od danego telekomu, kiedy ją udostępni. Producent jednocześnie informuje, że po zainstalowaniu EMUI 9.1 nie ma możliwości powrotu do poprzedniej wersji oprogramowania.

Co nowego przynosi EMUI 9.1?

Nowości w EMUI 9.1 jest sporo. Jednymi z nich są nowe tapety oraz „bardziej realistyczny wygląd” ikon aplikacji – tę zmianę użytkownicy zobaczą już na pierwszy rzut oka. Bardziej ukrytymi są z kolei nowy system plików system EROFS (zamiast dotychczasowego F2F2), który „zwiększa prędkość losowego odczytu danych o nawet 20%, a przy tym zwalnia dodatkowe miejsce”. Oprócz tego architektura pamięci tylko do odczytu zapewnia dodatkową ochronę plików systemowych.

Integralną częścią EMUI 9.1 jest też technologia GPU Turbo 3.0, która jest dostępna dla 25 najpopularniejszych gier mobilnych, a także rozwiązanie o nazwie OneHop, pozwalające w prosty i szybki sposób przesyłać pliki pomiędzy smartfonem i komputerem z serii MateBook (13, 14 i X Pro).

Źródło: Huawei Community, Huawei