CAT S75 zdjęcie
CAT S75 (Źródło: CAT)

MediaTek rzuca rękawicę Qualcommowi, Samsungowi, Huawei i Apple

Podczas targów MWC 2023 w Barcelonie, które oficjalnie zaczną się 27 lutego, MediaTek we współpracy z kilkoma firmami zaprezentuje garść urządzeń, które przybliżą nas do „rewolucji satelitarnej” w smartfonach.

Po co nam dwustronna komunikacja satelitarna?

W komunikacie prasowym, udostępnionym przez MediaTeka, firma tłumaczy, że celem sieci satelitarnej jest zapewnienie niezawodnego sposobu komunikacji tam, gdzie nie zawsze możemy liczyć na tradycyjne połączenie GSM: podczas wspinaczki, w trakcie podróży po odosobnionych terenach czy na łodzi pośrodku oceanu. Sieć nienaziemna (NTN – Non-Terrestial Network) oferuje nie tylko spokój ducha, ale również możliwość wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji. Zapotrzebowanie na łączność satelitarną rośnie także na rynku internetu rzeczy w rolnictwie, leśnictwie i logistyce.

Samsung Łączność Satelitarna
Schemat działania technologii NTN (źródło: Samsung)

Przez najbliższe lata MediaTek planuje rozwijać zarówno technologię IoT-NTN oraz NR-NTN (New Radio) opartą na specyfikacji 3GPP 5G w wydaniu nr 17 (R17). IoT-NTN to rozwiązanie idealne do połączeń o niskim transferze danych, podczas gdy NR-NTN sprawdzi się podczas wideorozmów i innych zastosowań wymagających transferu większej ilości informacji.

Na obecną chwilę łączność satelitarna na masową skalę wspiera wyłącznie IoT-NTN, więc smartfony i inne urządzenia zasilanie rozwiązaniami MediaTeka skupią się na początku na dwustronnej wymianie wiadomości.

Pierwsze smartfony z technologią łączności satelitarnej MediaTeka już są

MediaTek we współpracy z brytyjskim producentem smartfonów do zadań specjalnych, Bullitt Group, już wkrótce wykorzysta możliwości chipsetu MT6825, aby zaoferować pierwsze komercyjne urządzenia korzystające z technologii 3GPP NTN. Wśród nich znajdą się dwa smartfony – Motorola defy 2 (o którym wiedzieliśmy, że powstaje już od jakiegoś czasu) oraz CAT S75.

Co warto odnotować, patrząc na specyfikację oraz wygląd smartfonów sygnowanych logiem CAT i Motorola – mamy do czynienia z bliźniaczymi urządzeniami. Podstawą sprzętów jest układ mobilny MediaTek Dimensity 930. Współpracuje on razem z 6 GB RAM i 128 GB miejsca na dane z możliwością rozszerzenia przestrzeni dyskowej za pomocą karty microSD.

O ile 6,58-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD+ i częstotliwości odświeżania o wartości 120 Hz na nikim nie zrobi wrażenia, to odporność IP68/IP69K części osób powinna zaimponować. Wraz ze zgodnością ze standardem MIL-STD-810H CAT/Motorola zapewnia, że smartfon wytrzyma zanurzenie do głębokości 5 metrów na 35 minut, natrysk wody pod wysokim ciśnieniem oraz upadek na beton z wysokości 180 cm. Telefon można nawet umyć za pomocą mydła z wodą lub korzystając ze ściereczek nasączonych alkoholem bez obaw, że cokolwiek ulegnie uszkodzeniu.

Motorola defy 2 i CAT S75 oferują również trzy aparaty z tyłu – główny 50 Mpix, 8 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym i 2 Mpix matrycę do makro. Rozdzielczość przedniego aparatu wynosi natomiast 8 Mpix. Akumulator ma zaś pojemność 5000 mAh i obsługuje szybkie ładowanie o mocy 15 W oraz ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi. Warto też wspomnieć, iż producent obiecuje dwie duże aktualizacje Androida (fabrycznie zainstalowany jest Android 12) i 5 lat poprawek bezpieczeństwa.

Równie ciekawym elementem zapowiedzi przed targami MWC 2023 jest również Motorola defy satellite link. Jest to drobne urządzenie, które łączy się ze smartfonem (zarówno na Androidzie, jak i iOS) za pośrednictwem Bluetooth i zapewnia łączność satelitarną z platformą Bullitt Satellite Connect. Za pomocą akcesorium użytkownik może wykorzystać dwustronną komunikację satelitarną do wysyłania wiadomości, udostępniania lokalizacji oraz wysyłania sygnałów SOS.

motorola defy satellite link grafika chipset mediatek
Motorola defy satellite link (Źródło: Bullitt Group)
Technologia satelitarna dla każdego smartfona to kolejny duży krok w łączności mobilnej. To właśnie dostarczyła firma MediaTek ze swoim samodzielnym, opartym na standardach chipem do komunikacji satelitarnej. Z powodzeniem współpracowaliśmy z firmą Bullitt, integrując naszą technologię 3GPP NTN i chipset w pierwszych na świecie dostępnych na rynku urządzeniach z dwukierunkową komunikacją satelitarną. Jest to znaczący postęp dla użytkowników zdalnych i służb ratowniczych. Technologia ta toruje również drogę dla innych unikalnych rynków komunikacji satelitarnej i łączności dla smartfonów. JC Hsu, wiceprezes i dyrektor generalny działu komunikacji bezprzewodowej w MediaTek

Motorola defy 2 zadebiutuje na rynku amerykańskim w drugim kwartale 2023 roku. Jej cenę ustalono na 599 dolarów. Motorola defy satellite link pojawi się w kwietniu 2023 roku w międzynarodowej sprzedaży w cenie 99 dolarów.